Pytania o gospodarowanie odpadami

Zespół ds. Gospodarowania Odpadami odpowiada na pytania mieszkańców, które pojawiły się przy okazji zmiany firmy odbierającej odpady.

OPŁATY

Od stycznia 2024 r. odbiorcą odpadów w gminie Brwinów ponownie została firma PREZERO. Nie ma to wpływu na wysokość opłat obowiązujących do tej pory. Harmonogramy płatności dostarczane będą mieszkańcom listownie.

POJEMNIKI I WORKI

Pojemniki na odpady nie będą wymieniane. Można również wykorzystywać worki, które zostały po poprzedniej firmie. Firma PREZERO będzie odbierać odpady pozostawiając na wymianę swoje.

SEGREGACJA

Tekstylia - niezależnie od ich stanu – należy wrzucać do niebieskich pojemników Fundacji Sport. Są one ustawione w Brwinowie przy ulicach Pruszkowskiej, Armii Krajowej i Sochaczewskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Żytnią), w Kaniach przy przystanku WKD (przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Słonecznej), w Otrębusach przy ulicach Krótkiej, Sygietyńskiego oraz przy skrzyżowaniu ulic Piasta i Słowiańskiego, a także przy Orliku w Żółwinie.

Puszki po farbach i z farbami nie mogą być oddawane wraz z odpadami wielkogabarytowymi. Muszą trafić do PSZOK-u.

PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów)

Mieszkańcy mogą korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajdującego się przy ul. S. Bryły 6 w Pruszkowie.

Aby móc oddać bez dodatkowych opłat odpady do PSZOK-u w Pruszkowie należy złożyć oświadczenie w sprawie uprawnień do korzystania z PSZOK do Urzędu Gminy Brwinów, Biuro Obsługi Interesanta, pokój 007, ul. Grodziska 12 lub przesłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Po weryfikacji, czy dana osoba nie zalega z płatnościami za gospodarowanie odpadami, zostanie wystawione zaświadczenie. Będzie można je odebrać osobiście w Referacie Gospodarki Komunalnej (pok. 10 budynek urzędu przy ul. Kościuszki 4a) lub otrzymać skan mailem. Odpady będą przyjmowane po okazaniu pisemnego potwierdzenia z gminy, które będzie ważne do końca kwartału, w którym zostało wystawione.

KOMPOSTOWNIKI

Z obniżenia opłat (6 zł za osobę) mogą skorzystać tylko te osoby, które zrezygnują z wystawiania bioodpadów (oraz z oddawania ich do PSZOK-u) i zgłoszą ten fakt do urzędu. Mieszkańcy gminy Brwinów, którzy chcą otrzymać bezpłatnie kompostownik, mogą składać wnioski, które dostępne są w Biurze Obsługi Interesanta w budynku przy ul. Grodziskiej 12 w Brwinowie oraz na stronie www.brwinow.pl.