Światło Pokoju na sesji rady miejskiej

Sesja Rady Miejskiej w Brwinowie, na której został uchwalony budżet gminy na 2024 r., rozpoczęła się od przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju.

Tradycją w Brwinowie stało się przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy Szczepu 62 Mazowieckich Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Szaniec”. Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przywożą do Europy skauci austriaccy, a w Polsce tę akcję prowadzi Związek Harcerstwa Polskiego. Radni Rady Miejskiej w Brwinowie, którzy 20 grudnia 2023 r. zebrali się na sesji budżetowej, w jednym z pierwszych punktów porządku obrad wysłuchali tegorocznego orędzia betlejemskiego pod hasłem „Czyńmy pokój”. Druhna Barbara Nagraba złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia – odwzajemnione przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego oraz przewodniczącego rady Sławomira Rakowieckiego.

W czasach gdy w Ukrainie toczy się wojna, konflikty dotykają też wielu innych narodów, a niepokój, lęk i obawy towarzyszą wielu ludziom, akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest okazją, by pochylić się nad cennym darem dla ludzkości i zainicjować refleksję nad tym, czym jest POKÓJ oraz ukazania różnych jego wymiarów. Człowiek, który zaprowadza pokój wokół siebie, rozwija w sobie zdolność rozpoznawania dobra i podejmowania właściwych decyzji. Pokój jest harmonią, w której człowiek znajduje się w stosunku do Boga, siebie samego i bliźniego, która jest możliwa dzięki przestrzeganiu przykazania miłości. Pokój jest też darem od Boga, którym mamy się dzielić; nie możemy zachować go tylko dla siebie, ale nieść dalej nawiązując do wezwania: przekażcie sobie znak pokoju – jak podkreślają harcerze w tegorocznym orędziu.
Dla radnych Rady Miejskiej w Brwinowie ten świąteczny akcent był wstępem do kilkugodzinnych obrad. Podjęto szereg uchwał dotyczycących m.in. zmian w tegorocznym budżecie, nabycia nieruchomości w Czubinie czy programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Najważniejsze punkty dotyczyły przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej oraz budżetu na 2024 r. Więcej na ten temat w artykule na początku stycznia.

Betlejemskie Światło Pokoju