Podsumowanie projektu „Działaj dla klimatu”

We wtorek 12 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie podsumowujące kończący się projekt  „Działaj dla klimatu”. Tym razem uczestnicy spotkali się w ZSO w Brwinowie.

Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie ze szkół z terenu naszej gminy: Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Otrębusach i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żółwinie oraz z gminy Michałowice, tj. Szkoły Podstawowej w Michałowicach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Komorowie i Zespołu Szkół w Nowej Wsi.

Zebranych przywitali zastępca burmistrza gminy Brwinów Jerzy Wysocki oraz zastępca wójta gminy Michałowice Anna Fabisiak. Następnie kierownik projektu Sławomir Sowa przypomniał cele projektu oraz omówił, jakie działania były wykonane przez uczniów. Podstawowym celem projektu  było podniesienie świadomości ekologicznej w szkołach gminy Brwinów i Michałowice w partnerstwie z Sandgerdi Elementary School z Islandii. W ramach projektu odbyły się:

• akcja edukacyjna „Woda to życie” – celem było promowanie dobrych praktyk związanych
    z racjonalnym korzystaniem z wody. W ramach akcji odbył się międzyszkolny konkurs teatralny „Woda to życie”, jak również konkurs plastyczny skierowany do młodszych dzieci oraz konkurs na film lub komiks adresowany do uczniów starszych.
  • akcja edukacyjna Sesja Ekologiczna „Działaj dla Klimatu” – w Szkole Podstawowej
    w Otrębusach przygotowano piknik ekologiczny oraz sesję, podczas której odbyły się konkursy wiedzy, piosenki, plastyczny, prezentacji wiedzy oraz pokaz eko mody.
  • akcja edukacyjna „Wiem, jak segregować” – celem akcji była zmiana nastawienia i dążenie do wyrobienia trwałych nawyków odpowiedzialnego, zrównoważonego i zdrowego trybu życia
    z szacunkiem dla środowiska naturalnego oraz podejmowanie działań na rzecz ograniczenia produkcji odpadów i ich prawidłowego zagospodarowania. W ramach akcji odbył się konkurs recyklingowy oraz konkurs na EKO-Teatr”. Oba skierowane były do najmłodszych uczestników, natomiast dla starszych uczniów SP był konkurs na ekoplakat. Uczniowie LO mieli szansę nakręcić film pt: „Ekosztuczki w ogrodzie. Jak przedłużyć życie odpadów”.
  • akcja edukacyjna „Mój ślad węglowy” – celem akcji było uświadomienie, że pojęcie śladu węglowego jest związane z różnymi aspektami naszego życia oraz uświadomienie, jakie zmiany stylu życia mogą dać największy efekt w redukcji emisji dwutlenku węgla. W ramach akcji uczniowie uczestniczyli w warsztatach chemicznych.
  • akcja edukacyjna „Rowerem do szkoły” – akcja trwała od 25 września do 20 października 2023 r. i skierowana była do dzieci i młodzieży. Uczestnicy akcji w trakcie jej trwania przyjeżdżali do szkół rowerami.

Dzięki otrzymanym dofinansowaniom w ramach projektu w szkołach powstały liczne ekoinwestycje. Są to nowe miejsca do prowadzenia zajęć i spędzania czasu przez uczniów i nauczycieli, m.in. ścieżki i tablice edukacyjne, poidła dla ptaków, hotele dla owadów, stacje meteorologiczne, podniesione rabaty, ławki solarne, kompostowniki, zbiorniki na wodę deszczową, domki dla dzikich kotów, pojemniki do segregacji śmieci, zegary słoneczne, zielone ściany.

Po zakończeniu podsumowania projektu nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów ZSO w Brwinowie. Zaprezentowali przedstawienie poruszające tematykę śladu węglowego i kryzysu żywnościowego, następnie odbył się pokaz filmu o tematyce ekologicznej. Część artystyczna zakończyła się występem muzycznym, podczas którego uczniowie: Ignacy Pawiński, Michał Kujawa oraz Krzysztof Majewski wykonali piosenkę „Hej, działaj dla klimatu!”, której autorem tekstu jest Krzysztof Majewski. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Część oficjalna zakończyła się wręczeniem nagród w ramach akcji edukacyjnej „Rowerem do szkoły”.

Nagrody wręczyli w trzech kategoria wiekowych dyrektor ZSO w Brwinowie Zofia Kowalczyk oraz zastępca burmistrza gminy Brwinów Jerzy Wysocki.

W kategorii wiekowej klas 0-3 nagrody otrzymali:

• I miejsce Lena Zalewska z klasy 3C
  • II miejsce Tadeusz Krupka z klasy 3C
  • III miejsce Zuzanna Maciejko-Zalas z klasy 1A

W kategorii wiekowej klas 4-8 nagrody otrzymali:

• I miejsce Barbara Tarłowska z klasy 4B
  • II miejsce Julian Lipka z klasy 5C
  • III miejsce Maja Chamerska z klasy 5A

W kategorii wiekowej Liceum Ogólnokształcące nagrody otrzymali:

• I miejsce Magdalena Karolak z klasy 3A
  • II miejsce Gabriela Kempka z klasy 1B
  • III miejsce Aleksa Rymuza z klasy 1B

Nagrodami odpowiednio były: za III miejsce akcesoria rowerowe, za II miejsce smart watch, za I miejsce rower miejski lub górski.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac o tematyce ekologicznej, którą można było podziwiać w czasie przerwy, podczas której serwowano przepyszny tort.

Projekt „Działaj dla klimatu. Inicjatywy podnoszące świadomość ekologiczną w szkołach w gminach Brwinów i Michałowice w partnerstwie z Sandgerdi Elementary School z Islandii” korzysta z dofinansowania korzysta z dofinansowania o wartości ponad 3,9 mln zł w ramach Mechanizmu Finansowego EOG. Fundusze EOG to wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Projekt otrzymał również dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości ponad 0,6 mln zł.

Image000051.jpg
Image000061.jpg