Czym skorupka za młodu…

W niedzielę 27 sierpnia odbył się ostatni spektakl w ramach Sceny Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny. Tegoroczny sezon został zakończony smakowitą sztuką Cichego Teatru pt. „Kuchnia pana Lulka”.

Pomysłodawcą cyklu jest Stowarzyszenie Teatr na Pustej Podłodze Pamięci Tadeusza Łomnickiego i jego prezes Waldemar Matuszewski, który jako reżyser teatralny wiele lat pracował z profesjonalnymi aktorami. Dziś dzieli się swoją pasją z najmłodszymi, którzy – jak sam mówi – są najbardziej wdzięcznymi widzami, a zapoznawanie ich ze sztuką już od najmłodszych lat pozwala mieć pewność, że w przyszłości jako dorośli ludzie nie będą omijali teatrów. Największą nagrodą są uśmiechnięte i zaaferowane buzie dzieci siedzących na widowni. Cała inicjatywa to działanie kulturotwórcze, nie do przecenienia. Jest to „inwestycja” w przyszłe pokolenie uczestniczące w kulturze.

W ciągu trzech edycji Sceny Letniej na terenie targowiska miejskiego w Brwinowie odbyło się 26 spektakli. Z każdym rokiem przybywa widzów co ogromnie cieszy, bo pokazuje to jak bardzo tego typu inicjatywy są potrzebne. Po trzecim sezonie działania Sceny organizatorzy oceniają, że łącznie w każde wakacje spektakle ogląda ponad 2000 widzów, co jest imponującym wynikiem. Zrewitalizowane i przebudowane targowisko zapewnia małym i dużym widzom odpowiednią przestrzeń, kojarzącą się z dawnymi przedstawieniami jarmarcznymi. Wiaty na placu targowym chronią od deszczu i słońca oraz pozwalają poszczególnym teatrom na aranżację widowni i sceny na potrzeby spektakli i warsztatów, które towarzyszą spotkaniom.

Warto też zauważyć, że Scena Letnia dla Dzieci została zauważona i doceniona przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który otworzył dla niej swoje podwoje, przyjmując w gościnę na swojej Scenie Letniej na warszawskim Jazdowie dwa ostatnie sierpniowe spektakle. Być może w przyszłe wakacje inicjatywa zostanie podwojona na czas całych wakacji. Trzymamy kciuki i zapraszamy już za dziesięć miesięcy.
Tegoroczne spektakle były współfinansowane przez Gminę Brwinów, powiat pruszkowski oraz Narodowe Centrum Kultury.
Więcej o Scenie Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny można przeczytać na stronach: www.instytut-teatralny.pl oraz e-teatr.pl

2023 16 VII O Smoku DZIECI 3 Fot. P. Remez
2023 20 VIII Ananas WARSZTATY F. P.Remez 15