Dzień Straży Miejskiej

W dniu 29 sierpnia przypada święto strażników miejskich. Ta data jest określona w znowelizowanej w 2009 roku ustawie o strażach gminnych.

Święto to funkcjonuje pod wieloma nazwami takimi jak Dzień Strażnika Gminnego i Miejskiego, Dzień Straży Miejskiej czy Dzień Strażnika Miejskiego i jest świętem wszystkich funkcjonariuszy i pracowników tych służb. W gminie Brwinów straż miejska została powołana 25 października 1991 r. Jej głównym obowiązkiem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych, a także ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.
Funkcjonariusze wspomagają również policję, czuwają nad prawidłowym ruchem drogowym oraz współpracują z jednostkami odpowiedzialnymi za ratowanie zdrowia i życia mieszkańców. Do innych zadań należy między innymi zabezpieczanie miejsc przestępstw oraz innych zagrożeń przed dostępem osób postronnych. Działania straży miejskiej powinny opierać się na walce z wszelkimi przejawami łamania prawa.

W związku z tym świętem burmistrz Arkadiusz Kosiński oraz jego zastępca Jerzy Wysocki zaprosili przedstawicieli brwinowskich strażników i strażniczek miejskich na spotkanie, podczas którego docenili ich zaangażowanie i podziękowali za ciężką, codzienną, często nie docenianą pracę.

Dzień Straży Miejskiej