język migowy

Rowerowy początek lata

Opublikowano:

Brwinowska Masa Krytyczna to impreza odbywająca się dwa razy do roku, w tym tradycyjnie na początek wakacji. 21 czerwca 2024 r. uczestniczyło w niej kilkuset rowerzystów. 

Stowarzyszenie Projekt Brwinów organizuje w Brwinowie takie przejazdy rowerzystów już od niemal 14 lat. Brwinowska Nocna Masa Krytyczna jest wspólnym, odbywającym się wieczorem i po zmroku przejazdem kolumny zabezpieczanej przez Straż Miejską w Brwinowie, policję oraz druhów ochotniczych straży pożarnych, gdzie w spacerowym tempie jadą razem rodziny, grupy znajomych, mieszkańcy miasta i goście z innych miejscowości. Tempo nadają najmłodsi uczestnicy, których na początek peletonu zaprasza już na starcie prezes stowarzyszenia Grzegorz Horabik. Ideą Brwinowskiej Masy Krytycznej jest pokazanie rowerowej wspólnoty i aktywne spędzenie czasu. Organizatorzy zwracają też dużą uwagę na kwestie bezpieczeństwa – zakładanie kamizelek odblaskowych, odpowiednie oświetlenie roweru oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Podczas postoju na trasie jest czas na poruszenie tych ostatnich kwestii przez eksperta – w tym roku był to funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. Dla osób poruszających się zwykle na swoich codziennych trasach „od punktu A do punktu B” taka impreza jest też okazją do zobaczenia nieznanych lub rzadko odwiedzanych rejonów miasta.

Czerwcowa Brwinowska Masa Krytyczna odbywa się zwykle w dniu zakończenia roku szkolnego. Dla wielu uczestników jest sygnałem rozpoczęcia wakacji. W liczącym kilkaset osób peletonie jadą obok siebie zarówno „stali bywalcy”, którzy już od dawna regularnie uczestniczą w takich przejazdach, ale organizatorów cieszy też to, że ciągle dołączają nowi. Przejazd daje też okazję do spotkania i rozmowy ze znajomymi i nawiązania nowych znajomości. Czerwcowa impreza tradycyjnie już kończy się ogniskiem, przy którym można upiec kiełbaski. Stowarzyszenie Projekt Brwinów zaprosiło przy okazji wszystkich uczestników na kolejne wydarzenia: 1 sierpnia – odbędzie się plenerowy seans filmu dokumentalnego związanego z Powstaniem Warszawskim, a pod koniec września – kolejna Brwinowska Masa Krytyczna.

IMG 2486
IMG 2609
IMG 2692
IMG 2720
IMG 2810
IMG 2828
IMG 2830

O Brwinowie

25 095+
Liczba mieszkańców
40
Zabytków w Brwinowie
6916
Powierzchnia w ha
+60%
Miejsc pracy