Rowerowy Maj – aktywnie i bezpiecznie
Rowerzysta jak każdy użytkownik drogi ma swoje prawa, ale i obowiązki. Należy dbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, trzeba też pamiętać o innych.
Trwa akcja Rowerowy Maj. Wielu uczniów, rodziców i opiekunów oraz kadra nauczycielska codziennie dojeżdża rowerami do szkół. O tym, jak jeździć rowerem przepisowo i bezpiecznie, informuje Izabela Koźbiał, komendant Straży Miejskiej w Brwinowie.
- Przygotowanie roweru do jazdy.
Umycie czy wytarcie kurzu to nie wszystko. Należy sprawdzić stan opon, hamulców, nasmarować łańcuch, ustawić przerzutki, sprawdzić światła.
Przypomnienie: obowiązkowe wyposażenie każdego roweru:
- z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
- Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego – szanuj innych uczestników ruchu.
Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Rowerzysta korzystający z drogi dla pieszych i rowerów musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
Istotną kwestią jest to, że w przypadku ścieżek połączonych z chodnikiem rowerzysta musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, ustępować miejsca pieszym, zachować szczególną ostrożność i jechać możliwie blisko prawej krawędzi ciągu pieszo-rowerowego.
Jazda rowerem po chodniku? NIE! Ale są wyjątki.
Ustawodawca przewidział korzystanie z chodnika przez rowerzystów w trzech wyjątkowych sytuacjach:
- Opieka nad osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
- Włóż kask, trzymaj kierownicę.
Chociaż noszenie kasku na rowerze nie jest prawnie wymagane, warto zawsze o nim pamiętać, gdyż chroni najważniejszą część naszego ciała – głowę, która jest szczególnie narażona na urazy podczas upadku lub kolizji.
- Dopasowanie – kask powinien być dobrze dopasowany do głowy, nie może się przesuwać ani być zbyt ciasny. Powinien przylegać do głowy na całej jej powierzchni.
- Zapięcie – upewnij się, że pasek pod brodą jest dobrze zapięty i nie powoduje dyskomfortu.
- Stan techniczny – regularnie sprawdzaj stan kasku. Po każdym poważniejszym upadku należy go wymienić, ponieważ może mieć niewidoczne uszkodzenia.
- Certyfikaty – wybieraj kaski z certyfikatami bezpieczeństwa (np. CE, CPSC), które gwarantują, że spełniają one wymagane normy.
Jedną z podstawowych zasad, o których zapominają rowerzyści, jest konieczność trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.