ur. 22 marca 1963 r. w Warszawie. Z wykształcenia i zamiłowania zawodowo była związana z oświatą. Posiadała wykształcenie wyższe na kierunkach: edukacja wczesnoszkolna, wspomaganie dzieci z problemami rozwojowymi, historia oraz zarządzanie oświatą. Całe swoje życie poświęciła pracy z dziećmi i młodzieżą i dla dzieci i młodzieży, której „znakami rozpoznawczymi” były: kompetencja, pracowitość, wewnętrzne ciepło i wielkie zaangażowanie. Pierwszą pracę podjęła na stanowisku nauczyciela przedszkola, a od 1996 r. pełniła funkcję dyrektora najpierw Szkoły Podstawowej w Otrębusach, następnie Zespołu Szkół w Otrębusach - po zmianach przepisów dot. organizacji szkół w Polsce - ponownie dyrektora Szkoły Podstawowej w Otrębusach.

Zawsze dbała o wysoki poziom jakości pracy szkoły, czego dowodem były coroczne wyniki uczniów na egzaminach zewnętrznych (zawsze wyższe od średniej gminy, powiatu i województwa), liczne nagrody oraz certyfikaty przyznawane szkole. Jej niekwestionowanym sukcesem były działania wspierające budowę nowego skrzydła szkoły oraz budowę przedszkola, co pozwoliło na utworzenie w Otrębusach nowoczesnego kompleksu oświatowego.

Dzięki jej osobistemu zaangażowaniu oraz umiejętności przekazywania pasji nauczycielom szkoła posiada w swoim dorobku następujące certyfikaty: Szkoły Otwartej na Unię Europejką, Bezpiecznej Szkoły, Szkoły z Klasą, Szkoły Łowców Talentów oraz Kreatywnej i Wiarygodnej Szkoły, a także prestiżową „Krajową Odznakę Jakości eTwining”.

Otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, szereg Nagród Burmistrza Gminy Brwinów oraz Medal Pamiątkowy PRO MAZOVIA Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Jednak najważniejszym osiągnięciem w dorobku zawodowym i uhonorowaniem 20-letniej pracy na stanowisku dyrektora szkoły było przyznanie Urszuli Wojciechowskiej Polskiej Nagrody Jakości w kategorii „Znakomity Przywódca” w X edycji konkursu „Znakomity Przywódca”. 11 listopada 2016 r. nagrodę wręczyli jej na Zamku Królewskim przedstawiciele Prezydenta RP, Premiera RP i Krajowej Izby Gospodarczej.

W środowisku lokalnym Urszula Wojciechowska cieszyła się ogromnym uznaniem współpracując od lat z wieloma instytucjami, podmiotami zewnętrznymi i interesariuszami szkoły, do których m.in. należą: Światowa Federacja Polskich Kombatantów oraz Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, „Caritas”, Muzeum DULAG 121 w Pruszkowie, Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie, Domy Dziecka, Politechnika Warszawska, Muzeum J. Iwaszkiewicza w Stawisku i Parafia Rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Otrębusach.

Pełniła także funkcje społeczne. Była czterokrotnie wybierana przez mieszkańców Gminy Brwinów na radną Rady Powiatu Pruszkowskiego - w czasie swojej działalności w samorządzie powiatowym - od 2006 r. do maja 2021 r. kiedy to zrzekła się mandatu radnej powiatowej, obejmując stanowisko Zastępcy Wójta Gminy Michałowice - pełniła funkcję kolejno Wiceprzewodniczącej Komisji Inwestycji, Członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Przewodniczącej Rady Powiatu Pruszkowskiego, Wiceprzewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji a w obecnej kadencji - Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Pruszkowskiego.

Zmarła 23 października 2021 r.

Honorowy Obywatel od 2021 r