W ostatnim tygodniu roku szkolnego młodzież z trzech brwinowskich szkół –  Jedynki, Dwójki oraz Liceum Ogólnokształcącego – wybrała się na wycieczkę do Góry Kalwarii, Czerska i Warki. Wyjazd był nagrodą za uczniów biorących przez cały rok aktywny udział w uroczystościach patriotycznych.


Kierownik wycieczki Bernard Malinowski zadbał o walory edukacyjne tej wyprawy. W czasie przejazdu przez Magdalenkę opowiadał o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się tam podczas II wojny światowej. W maju 1942 r. w sękocińskich lasach miałą miejsce egzekucja ok. 200 osób, w większości więźniów Pawiaka oraz kilku więźniarek Ravensbrück. Magdalenka zapisała się także w najnowszej historii Polski jako miejsce spotkań działaczy Solidarności z władzami PRL w 1988 i 1989 r. Podczas przejazdu przez  Baniochę uczniowie dowiedzieli się natomiast o ekologicznym  wysypisku śmieci dla miasta Warszawy.
W programie zwiedzania Góry  Kalwarii znalazły się obiekty kultu religijnego: kościół farny o charakterze kalwaryjnym, klasztor pobernardyński i park z kaplicą św. Antoniego.  – Ksiądz wikary opowiedział  o historii tego miejsca. Obejrzeliśmy piękny widok na starorzecze Wisły z tarasu widokowego na skarpier, ratusz, jatki kupieckie, rynek w Górze Kalwarii – wyliczają uczestnicy wycieczki.

W Czersku młodzież poznała historię tej miejscowości, zwiedzała kościół parafialny i zamek książąt mazowieckich, a pan Bernard Malinowski omówił znaczenie grodu w Czersku w średniowieczu państwa polskiego.
Ostatnim miejscem zwiedzania była  Warka. W programie zwiedzania znalazł się kościół  Matki Bożej Szkaplerznej, w którym pochowany jest książę mazowiecki Trojden, cmentarz parafialny,  na którym młodzież oddała  hołd inicjatorowi powstania listopadowego pułkownikowi Piotrowi Wysockiemu oraz  kopiec ppłk. Władysława Kononowicza upamiętniający miejsce egzekucji w czasie powstania styczniowego w  czerwcu 1863 r.

zdiecienr16
zdiecienr1
zdiecienr3
zdiecienr2
zdiecienr4
zdiecienr5
zdiecienr6
zdiecienr7
zdiecienr8
zdiecienr9