Latem odbyły się w Owczarni warsztaty pisania ikon „Bizancjum na desce pisane”. W niedzielę 20 października można było podziwiać powstałe wówczas obrazy na wystawie zorganizowanej w kościele św. Floriana w Brwinowie.

 
„Ikony nie maluje się – ikonę się pisze!” – relację i zdjęcia nadesłał Piotr Kosiaty.
 
Mało kto, nawet z osób uczęszczających do kościoła, o tym wie, ale wiedzą o tym na pewno uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez panią Marię Stachurską w jej Domu Pracy Twórczej „Józefówka” w malowniczej wsi Owczarnia. Warsztaty ikonopisarstwa, dostępne nieodpłatnie dla każdego zainteresowanego (decydowała kolejność zgłoszeń), odbyły się w ponad stuletnim, legendarnym domu przeniesionym w 1998r. z Podlasia. Od niedawna, bo od 2011r. działają tutaj pracownie: malarstwa i rysunku, witrażu, malowania na szkle, pisania ikon, rękodzieł - w tym decoupage, filcowanie, gobeliny i inne. "Józefówka" znajduje się w pobliżu planowanej ścieżki rowerowej krajoznawczej tuż obok ogrodu rzeźb meksykańskiego artysty J.Soriano.
 
[…]
 
W ramach warsztatów „Bizancjum na desce pisane…” dziesięcioosobowa grupa pod czujnym okiem specjalisty teologii ikony i historii sztuki poprzez 12 spotkań wg autorskiego programu, tworzyła swoje własne ikony przedstawiające ikonę Chrystusa Pantokratora - ikony symbolu kończącego się właśnie Roku Wiary. Warsztaty zostały uroczyście rozpoczęte i poświęcone przez kapłana. Każde spotkanie rozpoczynała specjalna modlitwa uczestników do Trójcy Świętej o prowadzenie w tym dziele tworzenia oraz o wstawiennictwo św. Łukasza. Kursanci przygotowywali specjalne deski, które były kilkukrotnie gruntowane. […] Następnie uczestnicy przystępowali do samego procesu pisania ikony. Zaabsorbowani swoją pracą, zasłuchani we wspaniałej muzyce gregoriańskiej i prawosławnej, nie zauważali, kiedy często spotkania przedłużały się ponad zaplanowane 3 godziny na jedno spotkanie…
 
Zajęcia stanowiły dla uczestników nie tylko naukę techniki ikonopisania, ale również formę duchowego poznania i doświadczenia tego fenomenu sztuki sakralnej. Powstałe na warsztatach - piękne ikony zostały zaprezentowane następnie w kościele św. Floriana w Brwinowie. Z uwagi na duże zainteresowanie tematyką teologii ikony organizatorzy zaplanowali również zorganizowanie wykładu księdza - specjalisty ds. teologii ikony, połączonego z prezentacją multimedialną oraz dyskusją zaproszonych gości. Spotkanie odbędzie się 9 listopada 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury OKej w Brwinowie  o godz. 17.00.
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt „Bizancjum na desce pisane – warsztaty pisania ikon I stopnia” jest współfinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, osi 4 „Leader”, działania 413, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” z zakresu małych projektów, na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania „Zielone Sąsiedztwo” obejmującej miasto Podkowa Leśna oraz gminę Brwinów.

11
01
00
02
04
05
06
03
07
08

Fot. Samorządowe Przedszkole w Otrębusach