Zespół Szkół w Otrębusach nawiązał współpracę z Politechniką Warszawską. Gimnazjaliści przekonują się, że fizyka nie jest trudnym i nudnym przedmiotem, lecz fascynującą dziedziną wiedzy.Dyrektor Zespołu Szkół w Otrębusach Urszula Wojciechowska i nauczyciel fizyki Maria Specjalska pragną serdecznie podziękować prof. nzw. dr hab. inż. Maciejowi Sypkowi, dr inż. Jarosławowi Suszkowi, mgr inż. Izabeli Ducin, mgr inż. Karolowi Kakarenko za przeprowadzenie dnia 10 grudnia 2013r niezmiernie interesujących zajęć z optyki pt. „Iluzje optyczne, Widzenie przestrzenne, Techniki termowizyjne”. Było to już kolejne nasze spotkanie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów.
 
Wypowiedź Tosi Góreckiej uczennicy kl. IIA gimnazjum:
 
„Czym jest fizyka? Mogłoby się wydawać, że to tylko nudny, trudny do zrozumienia i nieprzydatny przedmiot szkolny. Wszystko co nas otacza to właśnie fizyka. Jest ona kluczem do zrozumienia podstaw funkcjonowania świata. Możemy „zobaczyć” ją na każdym kroku, oczywiście jeśli wiemy jak i gdzie patrzeć.
Żeby uświadomić to nam młodym ludziom, w naszej szkole odbyły się specjalne warsztaty. Były one prowadzone przez pracowników naukowych Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, miały na celu przybliżenie nam, moim zdaniem, jednego z najciekawszych działów fizyki – optyki.
Zrozumieliśmy, że złudzenia optyczne to nic innego jak błędna interpretacja obrazu przez mózg. Pod wpływem kontrastu, cieni, czy użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia zmienia się nasza percepcja postrzegania. Mieliśmy również okazję dowiedzieć się jak powstają zdjęcia 3D, dlaczego mamy dwoje oczu czy jak sugestywnie działa nasz mózg. Moim zdaniem jest to niezwykle ciekawa i przydatna wiedza.”