W dniach 6–11. maja 2019 roku dwudziestu jeden uczniów z trzecich klas gimnazjum i klas ósmych Szkoły Podstawowej w Otrębusach wzięło udział w obozie językowym w Londynie, zrealizowanym przez Europejskie Centrum Młodzieży. Relację nadesłała Agata Młyńska.

Może trudno w to uwierzyć, ale sześć dni spędzonych w Londynie wystarczyło nam do pokochania tego miasta. Poznaliśmy geografię, historię, kulturę jednego z najważniejszych miast w historii ludzkości, uznawanego przez wielu za stolicę Świata.

Odwiedziliśmy bardzo dużo miejsc, które były nam znane tylko z podręczników do nauki historii, geografii czy literatury. Parada Konnej Gwardii Królewskiej, Pałac Buckingham, Big Ben czy Tower Bridge, to tylko wycinek tego co zobaczyliśmy.

Chociaż współczesny świat dzięki Internetowi i rozwojowi turystyki masowej stał się „globalną wioską”, nieczęsto mamy okazję nawiązać osobiste relacje z młodymi ludźmi z innych zakątków świata. Uczniowie codziennie otrzymywali zadania, podczas realizacji których mogli skonfrontować swoje umiejętności językowe z językiem jakim posługują się mieszkańcy Londynu. Londyn daje wspaniałą możliwość poznania wielu krajów, jeden z autorów napisał, że Londyn to miasto tak zróżnicowane, że można w nim odbyć podróż „W 80 dni dookoła świata”.

Nie zapomnimy o pobycie w angielskiej szkole Elmgreen School, w południowym Londynie, gdzie pomimo tylu różnic kulturowych, religijnych przekonaliśmy się, że w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy tacy sami – pragniemy żyć w świecie, w którym panuje pokój, wolność i tolerancja.

Zaledwie w kilka dni staliśmy się Europejczykami, obywatelami Świata.

Pobyt w Londynie był finałem 3-letniego projektu „English connects people” realizowanego w naszym gimnazjum, którego głównym założeniem było doskonalenie praktycznych umiejętności językowych i współpraca w grupie. Mamy nadzieję, że projekt ten będzie kontynuowany w naszej szkole i kolejne grupy młodzieży będą mogły uczestniczyć w tej niesamowitej przygodzie, pod okiem naszych wspaniałych opiekunów – Pani Arlety Kowalskiej i Pana Arkadiusza Młyńskiego, którym serdecznie dziękujemy.