Na początku marca Szkoła Podstawowa w Otrębusach gościła wolontariuszy z Indii i Gruzji związanych z międzynarodowym programem edukacyjnym EuroWeek Szkoła Liderów. Wizyta

była finałem projektu gimnazjalnego „English connects people” uczniów klas drugich.

 

Relację z wizyty przesłał Adrian Rechciński, uczeń klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej w Otrębusach:

 

W dniach 5–7 marca gościliśmy w naszej szkole zagranicznych wolontariuszy związanych z programem edukacyjnym EUROWEEK Szkoła Liderów. Program ten skierowany jest m.in. do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto ma na celu rozwijanie inteligencji, kreatywności, uczy wielokulturowości i komunikacji społecznej. To był fantastyczny czas dla nas wszystkich – mnóstwo zabaw, niespodzianek, wymiany informacji – a to wszystko pod czujnym okiem koordynatorów projektu English connects peoplePani Arlety Kowalskiej i Pana Arkadiusza Młyńskiego. W projekcie tym uczestniczyło 16 uczniów z klas drugich gimnazjum.

 

W poniedziałek na małej sali gimnastycznej uczniowie klas 1–3 szkoły podstawowej brali udział w powitaniu naszych gości. Poznaliśmy na nim wolontariuszkę Tamarę z Gruzji i wolontariusza Gothama z Indii. Gotham zdradził nam w tajemnicy, że jest prawdziwym Batmanem z krwi i kości.

Najpierw jednak nasi goście poznali uczniów uczestniczących w projekcie. Dowiedzieli się o naszych zainteresowaniach, pasjach, ulubionym jedzeniu i sposobach spędzania wolnego czasu. Opowiedzieli też więcej o sobie i udzielali odpowiedzi na nasze pytania.

Kolejnym punktem programu tego dnia było oprowadzenie wolontariuszy po szkole. Mieli oni okazję podziwiać puchary, które zdobyli nasi uczniowie w różnych zawodach, dyplomy z konkursów, tablice z informacjami o naszej placówce. Mnie w tym czasie przypadła rola fotoreportera – okazało się, że nie jest to wcale takie łatwe.

Pierwszy dzień zakończył energizer prowadzony przez wolontariuszy. Wspólna zabawa wprowadziła nas w wesoły nastrój. Dzięki niej uczniowie klasy 2c (w tym ja) mogli na chwilę zapomnieć o czekającym na nich na kolejnej lekcji teście z fizyki.

Drugi dzień dedykowany był klasom 4–6 szkoły podstawowej. W godzinach porannych odbyły się prezentacje wolontariuszy oraz prezentacja uczniów „English connects people”.

Po południu wyruszyliśmy z Tamarą i Gothamem na wycieczkę do Warszawy. Nasi goście odwiedzili centrum handlowe Złote Tarasy. Mogli też podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Bardzo podobał im się Ogród Saski i przechadzka po Starym Mieście zakończona wizytą w Pijalni Czekolady E. Wedel. Ten ostatni punkt programu był bardzo przyjemny. Tego dnia mogliśmy znowu uczestniczyć w energizerze przygotowanym przez Tamarę i Gothama.

Ostatni dzień wizyty naszych gości dedykowany był klasom 7. szkoły podstawowej i 3. klasom gimnazjalnym. Rozpoczęły go prezentacje przygotowane przez uczniów związanych z projektem, które miały na celu przybliżyć nam kraje, z których przyjechali do nas wolontariusze. Dowiedzieliśmy się, że Gruzja jest piękna i bogata, ale bardzo mała. Prezentacja pokazała nam, jak niewiele wiemy o tym kraju, w którym żyje się zgodnie z mottem „Siła jest w jedności”. Okazuje się, że mieszkają tam najstarsi Żydzi i że najprawdopodobniej właśnie tam wymyślono, w jaki sposób wyprodukować wino.

Druga prezentacja była o Indiach. Dowiedzieliśmy się, że są one ogromnym i wcale nie takim biednym państwem, co symbolizuje flaga tego kraju, i jak pracowici i inteligentni są jego mieszkańcy. Indie to kraj bogaty w kolory, tradycje i przesądy, który jest głównym producentem herbaty na świecie. Bardzo ciekawa była część prezentacji poświęcona różnym tradycjom w tym kraju, odmiennym ślubom i świętej rzece oraz związanymi z nią zwyczajami.

Tematem kolejnej prezentacji uczniów klasy 2c gimnazjum tego dnia były równość, tolerancja i jedność „Kindness Boomerang – Dobro powraca”. Po prezentacjach Tamara i Gotham pokazali nam ich alfabety, a oni poznali nasz. Uczyliśmy się wymówić i napisać nasze imiona w ich językach. Towarzyszyły temu wybuchy śmiechu i ogólna radość. Tego dnia nie zabrakło również energizera.

Późnym popołudniem odbył się Wieczór Polski. Chcieliśmy trochę przybliżyć naszym gościom polską kuchnię. Nie zabrakło więc tradycyjnych pierogów czy czerwonego barszczu. Wolontariusze wraz z nami mogli również posłuchać występu Klary Rejnowicz śpiewającej i grającej na skrzypcach, przy akompaniamencie mamy Pani Agnieszki Witomskiej-Rejnowicz grającej na fortepianie. Czekało też na nich nie lada wyzwanie. Musieli przeczytać trudne do wymówienia zdania w języku polskim, a my próbowaliśmy zrobić to samo w ich językach.

Kolacja odbywała się w miłej i przyjaznej atmosferze. Poza wolontariuszami mogliśmy na niej gościć Zastępcę Burmistrza Gminy Brwinów Pana Jerzego Wysockiego, Panią Dyrektor Izabelę Kordos i Pana Jarosława Kleczko (tatę jednej z uczennic zaangażowanej w projekt).

Ale wszystko, co dobre musi się kiedyś skończyć. Myślę, że wspólnie spędzony czas był dla nas wszystkich bardzo pouczający i inspirujący, przyczynił się do poszerzenia naszych horyzontów i pokazał naszą otwartość na ludzi i kultury innych krajów. Obfitował również w wiele zabawnych sytuacji, w których wszyscy wykazywaliśmy się poczuciem humoru.

Już nie możemy się doczekać kwietniowego wyjazdu na EuroWeek, na którym ponownie spotkamy naszych przemiłych gości.

 

 

1
6
10
20
33
37
42
45
48