Szkoła Podstawowa w Otrębusach już po raz czwarty obchodziła Tydzień Świadomości Dysleksji. Akcja trwała w dniach 6 – 10 listopada 2017 r.  

 

Terapeutka Anna Grudzień przygotowała relację:

 

Celem przeprowadzonej akcji było przybliżenie idei Europejskiego Tygodnia Dysleksji oraz podniesienie świadomości i wiedzy rodziców oraz uczniów  na jej temat. W tym przedsięwzięciu bardzo ważne było również wspieranie i integrowanie uczniów ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, a także ich aktywizowanie do wspólnych działań. 

 

Z tej okazji podjęto w szkole różnorodne działania. Na korytarzach pojawiły się gazetki zawierające informacje o dysleksji. Można było obejrzeć zdjęcia „sławnych dyslektyków” i dowiedzieć się, jak oni pokonywali własne słabości i odnieśli w życiu sukces. Na plakatach zamieszczono także porady dla uczniów mających trudności w czytaniu i pisaniu oraz ich rodziców. Uczniowie przekonali się, że nauka ortografii może być wspaniałą zabawą. Ściany na holu zostały przyozdobione pracami konkursowymi, które ilustrowały wyrazy z trudnościami ortograficznymi. W czasie przerw uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę  z ortografii, a tym samym walczyć o tytuł Mistrza Łamigłówek. Zabawa ta przyniosła uczniom wiele radości. Bardzo dumne z siebie były dzieci, którym udało się poprawnie rozwiązać wszystkie zagadki. Okazało się, że uczniowie z problemami w pisaniu i czytaniu wspaniale rozwiązują krzyżówki, rebusy i kodują wyrazy oraz na dobrym poziomie znają zasady poprawnej pisowni ortograficznej. Dla uczniów dyslektycznych został również zorganizowany Internetowy Quiz Ortograficzny, którego celem było pokazanie, że tacy uczniowie często mają ukryte zdolności i talenty. Wszystkie osoby biorące w nim udział zostały nagrodzone. Wiele emocji  dostarczyły uczniom klas trzecich tzw. „biegane dyktanda”. Dzieci świetnie się bawiły - z uśmiechami na twarzy biegały po sali, a przy tym uczyły się ćwicząc uważne słuchanie, pamięć oraz współpracę w grupie.

 

Młodsze klasy przygotowały wspólnie plakaty zatytułowane „Mamy mocne strony, razem możemy więcej”, które zostały powieszone na drzwiach sal lekcyjnych. Dzieci przedstawiły w ten sposób swoje talenty i zainteresowania, przez co wzmacniały poczucie własnej wartości oraz lepiej poznawały się i integrowały w zespołach grupie klasowej. Dla najmłodszych uczniów z oddziału przedszkolnego pani przeprowadziła specjalne zajęcia terapeutyczne z elementami klanzy oraz wiele innych niespodzianek. Dzieci słuchały pani jak zaczarowane i wspaniale się bawiły.

      

„W naszej szkole leniwe są tylko ósemki”- pod takim hasłem zostały przeprowadzone zajęcia z kinezjologii edukacyjnej w świetlicy szkolnej oraz w klasach drugich. Te niezwykłe zajęcia pozwalały dzieciom na pobudzenie wyobraźni oraz rozwijanie logicznego myślenia. Uczniowie w świetlicy czytali  również baśnie znanego dyslektyka H. Ch. Andersena. Na lekcji języka polskiego pani zorganizowała  zajęcia, podczas których uczniowie klas 5 mogli wielozmysłowo zapamiętać zasady pisowni.

 

Uroczyste  rozstrzygnięcie konkursów organizowanych w tym tygodniu  i wręczenie nagród przez panią Dyrektor odbyło się 10 listopada. W tym dniu na szkolnych ławkach pojawiły się „ortobabeczki”- uczniowie czytali rymowankę ortograficzną, zapamiętywali zasadę i częstowali się przepysznymi babeczkami J  Tego dnia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani na żółto - zgodnie z zasadami akcji uczniowie ubrani na żółto nie byli wywoływani do odpowiedzi na żadnej lekcji. To był niezapomniany dzień. Wszystkie konkurencje przebiegały w przyjemnej atmosferze, humory dopisywały, a uczniowie, rodzice i nauczyciele wychodzili w tym tygodniu ze szkoły z  pozytywną myślą, którą obiecali się kierować w życiu. Konkursy  spotkały się z ciepłym przyjęciem uczestników zabawy. Było wesoło i przyjemnie. Nareszcie młodzi ludzie „ z trudnościami” uwierzyli w siebie. Uwierzyli, że z dysleksją można odnosić sukcesy. Akcja poświęcona świadomości dysleksji wśród uczniów, rodziców i nauczycieli będzie kontynuowana w następnych latach szkolnych.

 

Dziękujemy za zaangażowanie klasie 2a oraz przepyszne babeczki. Wszystkim uczestnikom Tygodnia Świadomości Dysleksji – uczniom, nauczycielom  i rodzicom – dziękujemy za aktywny, pełen emocji udział. Organizatorkami Tygodnia były panie: Iwona Dymowska, Monika Rawska i Anna Grudzień.