Organizacja European Schoolnet zorganizowała 8-9 maja 2017 r. w Brukseli warsztaty dla nauczycieli prowadzących współpracę międzynarodową eTwinning. Uczestniczyła w nich nauczycielka z Zespołu Szkół w Otrębusach Arleta Kowalska.

 

Zespół Szkół w Otrębusach już od kilku lat uczestniczy w programie eTwinning, realizując projekty edukacyjne we współpracy ze szkołami z różnych krajów europejskich. Inicjatorka i koordynatorka tej współpracy, nauczycielka jęz. angielskiego Arleta Kowalska podczas warsztatów w Brukseli miała okazję do poznania nowoczesnych rozwiązań i pomocy dydaktycznych, dzięki którym można prowadzić „lekcję przyszłości”. – Uczniowie nie będą chcieli, by taka lekcja się skończyła – zapewnia Arleta Kowalska i opowiada o przebiegu warsztatów:

 

W spotkaniu wzięło udział 25 przedstawicieli z 10 państw (Austrii, Słowacji, Hiszpanii, Czech, Słowenii, Litwy, Holandii, Luksemburga, Portugalii i Polski). Szkolenie pt. „Future Classroom Scenarios and Toolkit” odbywało się w języku angielskim. Miałam przyjemność reprezentować naszą szkołę i gminę, być w grupie sześciorga polskich nauczycieli, doświadczonych animatorów europejskich projektów edukacyjnych.

 

Zajęcia odbywały się w laboratorium „Future Classroom”, które oferuje w pełni wyposażoną, rekonfigurowalną przestrzeń nauczania i uczenia się opracowaną we współpracy z wiodącymi dostawcami technologii edukacyjnych. To była niesamowita lekcja XXI wieku, a praca i nauka w takim środowisku może być prawdziwą przyjemnością zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

 

W „Klasie przyszłości” możliwe będzie nieszablonowe opracowywanie nowych tematów, a także współpraca w ramach projektów europejskich np. eTwinning czy Erasmus+. Warsztaty dały nam wszystkim możliwość poznania innowacyjnych metod i technologii nauczania. Kurs miał bardzo praktyczny charakter. Jego uczestnicy wykorzystując własne pomysły i doświadczenie stworzyli scenariusze zajęć z efektywnym wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które mogą być wykorzystane przez szkoły przy realizacji nowych projektów. Spotkanie było bardzo ciekawe i inspirujące, a nawiązane kontakty z nauczycielami pasjonatami z pewnością stanowić będą bazę do dalszej współpracy.

 

– To była moja pierwsza wizyta w pięknej Brukseli. Mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę. Namawiam też innych nauczycieli do korzystania z bogatej oferty szkoleń w kraju i za granicą – zachęca Arleta Kowalska.