W dniach 22-26. kwietnia 2017 roku dwudziestu trzech uczniów z pierwszych klas gimnazjum w Otrębusach brało udział w niezwykłym programie EuroWeek-Szkoła Liderów, który jest realizowany realizowany przez Europejskie Forum Młodzieży.

Autorkami relacji są gimnazjalistki Agata M. i Ania F.

 

Głównym założeniem  wyjazdu jest doskonalenie komunikacji w języku angielskim, dlatego wszystkie zajęcia na EuroWeeku prowadzone są właśnie w tym języku  przez wolontariuszy z całego świata. W tym roku mieliśmy okazję poznać: Violę, Memo, Makarenę, Mr. Masakra i jedynego w swoim rodzaju Aloka. Może trudno w to uwierzyć, ale pięć dni spędzonych w Różance wystarczyło nam do stworzenia niesamowitej więzi z tymi inspirującymi ludźmi. Z kompletnie obcych sobie osób zaledwie w kilka dni staliśmy się grupą dobrych znajomych pomimo wszelkich różnic kulturowych, jakie nas dzielą. Osobiście mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się spotkać, zamienić kilka słów.

Zajęcia odbywały się w formie warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń, które pozwoliły rozwinąć nam umiejętność pracy w zespole, współpracy w grupie. Nie do przecenienia jest walor poznawczy - poszczególni wolontariusze przedstawiali geografię, historię, kulturę i tradycje swoich krajów. Nauczyliśmy się między innymi: klaskać na 8 sposobów, tańczyć belgijkę, czy projektować grę na smartphona. Z pomocą wolontariuszy zorganizowaliśmy ślub, występ Justina Biebera, Agnieszki Chylińskiej, Nicki Minaj i hinduskich tancerek.

Chociaż  współczesny świat stał się „globalną wioską”, między innymi dzięki Internetowi i rozwojowi turystyki masowej, nieczęsto mamy okazję nawiązać osobiste relacje z młodymi ludźmi z innych zakątków świata. EuroWeek daje wspaniałą możliwość poznania i przebywania z młodzieżą  z tak wielu krajów. I okazuje się, że mimo tylu różnic kulturowych, religijnych, klimatycznych i innych w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy tacy sami - pragniemy żyć w świecie, w którym panuje pokój, wolność i tolerancja.

Tegoroczny wyjazd był naszym pierwszym pobytem na EuroWeeku. Mamy nadzieję, że projekt ten będzie kontynuowany w naszej szkole i w przyszłym roku znowu wspólnie z naszymi wspaniałymi opiekunami - Panią Arletą Kowalską i Panem Arkadiuszem Młyńskim - będziemy mogli uczestniczyć w tej niesamowitej przygodzie. Liczymy na pomoc ze strony wolontariuszy - być może zjawią się u nas - liczymy na to!