10 czerwca, o godz. 10 odbył się finał całorocznej, ogólnopolskiej akcji promowania czytelnictwa. Włączył się do niej także Zespół Szkół w Otrębusach.

Relację nadesłała nauczycielka jęz. polskiego Justyna Tomalak:

 

Rano zgromadzeni przed nowym budynkiem gimnazjum gimnazjaliści wraz z nauczycielami (ok. 100 osób) spontanicznie dzielili się wrażeniami na temat przyniesionych z domu ulubionych książek, reklamowali ukochanych autorów. O godzinie dziesiątej uczestnicy akcji ustawili się do pamiątkowej fotografii (wykonanej z okna pracowni biologicznej na I piętrze), potem zatopili się w lekturze. Warto podkreślić entuzjazm młodych czytelników i dużą frekwencję.

 

Akcja czytania i choreografii w plenerze

10 czerwca o godzinie 8:00 najmłodsi czytelnicy z klas I-III wraz z nauczycielami również zamanifestowali swoją pasję czytania książek. Dzieci trzymające ulubione lektury, ubrane w kolorystycznie dopasowane stroje stanęły na płycie boiska tak, by powstał napis „I   love (serce)   books (prostokąt sugerujący okładkę książki)”. Całość akcji filmował z napowietrznej perspektywy dron sterowany przez studenta Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie pokazujące „wagę czytania” - dla dzieci tak emocjonujące - na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Na koniec uczniowie klas I-III już w klasach opowiadali o swoich ulubionych książkach i postaciach literackich.

 

Młodzi i marsz książkowy

Z kolei uczniowie klasy IV, V i VI zainicjowali dwa dni wcześniej happening w plenerze. Wraz z nauczycielami wyruszyli na radosny „marsz książkowy” dookoła kompleksu szkolnego, wznosząc okrzyki, książki i transparenty zachęcające młodych do czytania. „Czytanie jest cool, czytaj książek full”, „czytanie jest frajdą” „książki przenoszą Cię w inny wymiar” to tylko niektóre z licznych kolorowych propozycji autorów tabliczek i transparentów. Pochód uczniów (często przebranych za postacie literackie) zatrzymał się przy domkach „zielonej szkoły”. Tam usiedliśmy i rozpoczęliśmy czytanie ulubionych książek, grę w zagadki czytelnicze. Nawiązaliśmy do tradycji „Śniadania na trawie” Maneta (strawą duchową były książki). W dobrych humorach wróciliśmy na zajęcia. W roli kamerzysty zadebiutował jeden z uczniów. Mamy nadzieję, że nasz entuzjazm i wiara w dobroczynny wpływ książek udzieli się innym. Młode „cyfrowe” pokolenie naprawdę czyta… Niech moda na czytanie trwa jak najdłużej!

Współpraca: portal www.otrebusy.pl i Politechnika Warszawska

Autorzy zdjęć: Maria Buchholtz-Gorczyńska oraz Paweł Kordos.