Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie nie tylko gości na swojej scenie profesjonalnych aktorów, lecz także dba o rozwój amatorskiego ruchu teatralnego na terenie gminy.

Relacja dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie Anny Sobczak:

 

Międzynarodowy Dzień Teatru oraz Światowy Dzień Lalkarstwa, przypadające w drugiej połowie marca, od kilku lat są impulsem do skoncentrowania działań Ośrodka Kultury na teatrze w przeróżnych odsłonach. Tradycją jest comiesięczny spektakl dla najmłodszych, dlatego na początku kwietnia zaprosiliśmy Objazdowy Teatr Lalek Małe Mi, ze spektaklem „Ali Baba i 4 rozbójników”. Scena młodego widza zawitała zarówno na Wilsona, do Willi Rutka, zwanej popularnie „Okejką”, jak i do OWCY i Świetlicy w Otrębusach. Jedna z najlepszych grup teatralnych, jakie jeżdżą po Polsce, otworzyła nasz tradycyjny BeST – Brwinowskie Spotkania Teatralne. Już piąte! Nieodłącznym elementem tegoż jest przegląd teatrów amatorskich. W tym roku zgłosiło się aż 17 grup z Brwinowa, Otrębus, Żółwina, Pruszkowa i Piastowa. W sumie przez scenkę w „Okejce” przewinęło się 230 młodych aktorów, a z nimi przybyli jeszcze widzowie, opiekunowie i instruktorzy. Jury w osobach: Joanna Stanowska i Weronika Lewoń (znane brwinowskim dzieciom np. ze spektaklu Muppety, warsztatów cyrkowych w Owczarni, czy z balu karnawałowego) oraz Marta Uszyńska (pani reżyser grupy teatralnej naszego Uniwersytetu Każdego Wieku), wydały taki oto werdykt:

W najmłodszej kategorii wiekowej przyznano:

I nagroda dla grupy ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Pruszkowa za spektakl „Królowa Śniegu” oraz dwa wyróżnienia indywidualne dla aktorów biorących w nim udział: Maksymiliana Winiarskiego za rolę Kaja oraz dla Michała Sołtysa – narratora.

II nagroda dla Spektaklu „Kopciuszek” ze Szkoły nr 2 w Piastowie;

III nagroda dla uczniów z ZS w Otrębusach za spektakl „Legenda o Dębie Bartku”.

W kolejnej kategorii wiekowej, czyli klasy IV – VI wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce – „W poszukiwaniu Kopciuszka” wystawione przez ZS z Żółwina. Dodatkowo Jury zwróciło szczególną uwagę na postać krasnoludka  i księcia, znakomicie zagranych przez Wiktorię Karnawalską i  Jana Wojtasika – wyróżnieni aktorzy skorzystają z nagrody, którą otrzyma grupa, a prócz tego otrzymali pamiątkowy dyplom i kwiat (drobnymi krokami do wielkich bukietów i koszy).

II miejsce – „Rozprawa sądowa” wystawiona przez Niepubliczną Szkołę Podstawową nr 39 z Pruszkowa

III miejsce – „Jędrek Jerzyk”, spektakl przygotowany przez uczniów z ZSO w Brwinowie. W skład jury weszły aktorki wszechstronne, które doskonale wiedzą, jak przygotowuje się całe przedstawienie i jak ważne jest zaplecze techniczne. Dlatego w tym wypadku doceniły szczególnie – przyznając wyróżnienie specjalne – osobie pomocnika technicznego, czyli Jakubowi Mikołajczykowi.

W przeglądzie form amatorskich wzięli także udział gimnazjaliści – co bardzo doceniamy i chylimy czoła oraz wyrażamy wielką wdzięczność – i tutaj na podium znalazły się dwie szkoły z Brwinowa: ZSO i z Otrębus.

Trzecią nagrodę otrzymała grupa z Brwinowa wystawiająca spektakl „Głupio, fajnie i bez sensu”, drugą zaś „Alicja w krainie marzeń” grupy z Otrębus. Pierwsze miejsce zdobyła „Antygona” przywieziona na Przegląd z ZSO w Brwinowie.

Dodatkowe wyróżnienia indywidualne za dojrzałość aktorską i zaangażowanie otrzymali: Aleksandra Wołowiec z ZSO w Brwinowie, za rolę nauczycielki oraz Jakub Pietrzak i Bartłomiej Makuch z Żółwina.

 

Finał  V Brwinowskich Spotkań Teatralnych odbył się w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej, bo inaczej byśmy się nie pomieścili. Przewodnicząca Jury wystąpiła teraz w roli aktorki i pomocnicy „Kłębuszki”, która wpadła do sali, narobiła zamieszania i niby infantylnie żartując nakłoniła i najmłodszych i starszych aktorów czekających na ogłoszenie wyników, do wykonania aktorskiej rozgrzewki, czyli do rozćwiczenia aparatu mowy, to jest wydania kilku odgłosów paszczowych. Niby śmiesznie, może mniej śmiesznie według gimnazjalistów, nie mniej jednak bardzo ważne w zawodzie aktora. Nawet amatorsko traktując tę profesję, nawet jeśli raz do roku wychodzi się na scenę, warto pamiętać, że mówiąc ładnie, wyraźnie, starannie, okazujemy szacunek temu, kto słucha. Ogłaszanie zmiany godzin odlotu z kluskami w ustach, to żart z dobrego, polskiego filmu, a nie nasza codzienność i sprawdza się tylko w filmie

 

Laureaci tegorocznych Brwinowskich Spotkań Teatralnych otrzymali w nagrodę talony na udział w warsztatach  w wybranych teatrach warszawskich. Mamy nadzieję, że poszerzą horyzonty, wielu nowych rzeczy się nauczą, a ich serca pozostaną otwarte na teatr. W tym roku nowością będą nagrody dla instruktorów, których grupy znalazły się na podium: Zapraszamy nauczycieli na jednodniowe warsztaty reżyserskie, które poprowadzi znany w Brwinowie aktor, pan Jacek Zienkiewicz (Pani Jeziora, Donna Kamelia, spektakle teatralne dla najmłodszych).

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy wielkich sukcesów scenicznych!