Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN zachęca do przesyłania dzienników, relacji, pamiętników, także ze zdjęciami i rysunkami, które dokumentują, co zmieniło się w życiu rodzin i małych miejscowości na skutek pojawienia się uchodźców. Konkurs trwa do 30 września 2022 r.

Organizatorzy konkursu nie oczekują umiejętności pisarskich i nie stawiają wymagań co do długości tekstu (może to być kilkanaście stron lub więcej). Gwarantują anonimowość, także w przypadku publikacji materiałów. Najbardziej interesujące są autentyczne doświadczenia, przeżycia i podejmowane działania. Z opisu jednostkowych losów i indywidualnych problemów powstanie obraz społeczności lokalnych, w których pojawili się uchodźcy. W przygotowaniu prac mogą pomóc pytania: Jak zmieniło się Twoje życie osobiste i zawodowe? Czy Ty lub Twoi bliscy jesteście osobiście zaangażowani w działania na rzecz uchodźców? Na czym te działania polegają? A co zmieniło się w Twoim najbliższym otoczeniu i jak zmieniła się wieś/miejscowość? Jak zareagowały urzędy, szkoła czy firmy i organizacje pozarządowe? Jakie masz nadzieje, obawy albo oczekiwania wobec uchodźców i co sądzą Twoi sąsiedzi? Forma jest dowolna, np. dziennik, relacja, pamiętnik, blog itp. Można dołączyć zdjęcia i rysunki.

 

Regulamin konkursu oraz wzory potrzebnych oświadczeń dostępne są na stronie: https://www.irwirpan.waw.pl/858/wydarzenia/konkurs-na-pamietniki.
Więcej informacji na temat konkursu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr. tel. 510-989-136.

Termin przesyłania prac: do 30 września 2022 r.

  • Mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (preferowana)
  • Pocztą tradycyjną:
    Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN

Sekretariat

  1. Nowy Świat 72

00-330 Warszawa

 

Nagrody za najlepsze prace:

  • I nagroda – 3500 zł
  • II nagroda – 2000 zł
  • III nagroda – 1500 zł
  • Trzy wyróżnienia – po 1000 zł

O ostatecznym podziale nagród zadecyduje Jury powołane przez organizatorów. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w całości lub we fragmentach. Zastrzegamy sobie prawo do redakcji tekstów i ewentualnych skrótów. Autorzy mogą zastrzec swoje nazwiska do wiadomości organizatorów, a nadesłane prace opatrzyć godłem. Nadesłane prace nie będą zwracane, po zakończeniu konkursu zostaną zarchiwizowane.