Pochmurny dzień nie zniechęcił mieszkańców Brwinowa do uczestnictwa w Narodowym Święcie Niepodległości. Do pozostania na rynku po uroczystej mszy zachęcili mieszkańców harcerze, którzy przygotowali miasteczko harcerskie i liczne atrakcje.
 

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia dnia, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. W Brwinowie uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele św. Floriana. Po mszy uroczystości przeniosły się pod Pomnik Niepodległości.
 
 – Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla kraju – słowami wypowiedzianymi przez prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedyego w 1961 r. rozpoczął swoje wystąpienie burmistrz Sławomir Walendowski. Podkreślał, że pomimo różnego rozumienia patriotyzmu przez starsze i młodsze pokolenia powinniśmy złożyć deklarację, że swoim postępowaniem zadbamy, by trud tych, co oddali życie za niepodległą Polskę nie poszedł na marne. Okolicznościowe przemówienie wygłosił także przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki. List od starosty Zdzisława Sipiery odczytała radna Rady Powiatu Pruszkowskiego Magdalena Beyer.

Kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości złożyły delegacje środowisk kombatanckich, władz gminy, powiatu pruszkowskiego, klubu radnych powiatowych „Dobro Wspólne”, organizacji harcerskich, młodzieży szkolnej, Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenia Projekt Brwinów, Związku Emerytów i Rencistów, Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Melioracyjnej Spółki Wodnej oraz przedstawiciele partii politycznych PIS i Nowoczesnej.

Po oficjalnej części władzę na rynku przejęli harcerze. Spisali się na medal. Na rynku stanęło świetnie zorganizowane miasteczko harcerskie. Strzelnica, salonik gier, konkursy plastyczne, karaoke, tańce, okolicznościowe znaczki, kotyliony, chorągiewki – to tylko niektóre atrakcje imprezy. Można było odwiedzić punkt sanitarny i skorzystać z bezpłatnego pomiaru ciśnienia i poziomu cukru. Z daleka kusił zapach grochówki. Harcerzy organizacyjnie wspomagali rodzice zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szczepu. To oni przygotowali pyszne domowe wypieki, kawę i herbatę.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa udostępniona przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Będzie ją można zobaczyć jeszcze przez kilka dni na Rynku w Brwinowie.

Organizator miasteczka harcerskiego – Chorągiew Stołeczna ZHP Hufiec Pruszków – otrzymał dotację w ramach wspierania działalności pożytku publicznego przez gminę Brwinów.