Dzień Dziecka w gminie Brwinów będzie jednocześnie dniem finału całorocznej akcji „Dbaj o swoje rusztowanie”: w imprezie plenerowej w Otrębusach wezmą udział dzieci ze szkół podstawowych z Brwinowa (SP nr 1 i 2) oraz Żółwina i Otrębus.


„Dzień sportu z Panem Pionikiem” będzie imprezą do wszystkich dzieci z klas 1-3 z czterech szkół w gminie Brwinów. Dyrektor Urszula Wojciechowska zaprosiła je do Otrębus: dzieci będą miały okazję spróbować swoich sił w konkurencjach sportowych. Będą to np. bieg na 60 i 200 m, bieg sztafetowy na 8 x 200 m, skok w dal, rzut piłką lekarską, rzut piłeczką palantową i wielu innych. Zwycięzcy poszczególnych dyscyplin otrzymają medale, a szkoły puchary. Dodatkowe atrakcje to m.in. spotkanie z olimpijczykiem Kajetanem Broniewskim oraz pokazy i zawody na planszy szermierczej i ergometrach wioślarskich, minitenis, dmuchane zamki, pokaz ratownictwa medycznego, konkursy plastyczne i malowanie twarzy. Każde dziecko otrzyma też pamiątkowe upominki.

W ten sposób zakończona zostanie tegoroczna edycja programu „Dbaj o swoje rusztowanie”, obejmującego działania skierowane do rodziców i dzieci, i mającego na celu profilaktykę chorób kręgosłupa. Ten pilotażowy program prowadziła w szkołach podstawowych w gminie Brwinów firma ULMA Construccion Polska SA.  – Do uruchomienia tej akcji zainspirowało nas istnienie realnego problemu zdrowotnego w naszym społeczeństwie, gdyż różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa dotykają niemal połowę populacji Polaków po 30. roku życia. A ponieważ nikt nie ma wątpliwości, że im wcześniej rozpoczynamy kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych, tym lepiej, postanowiliśmy skierować nasze zaproszenie do programu do dzieci ze szkół podstawowych – wyjaśnia Joanna Kargul z firmy ULMA. – Ponieważ rozpoczęliśmy budowę nowej siedzibę na terenie gminy Brwinów, zależy nam na nawiązaniu bliższych sąsiedzkich relacji. Jeżeli program spotka się z zainteresowaniem rodziców i dzieci, z przyjemnością będziemy go kontynuować w kolejnych latach.

Pan Pionik, wesoły budowlaniec, który pojawi się 1 czerwca na imprezie w Otrębusach, jest już dobrze znany brwinowskim dzieciom. W marcu spotkał się z nimi w szkołach na pogadankach, podczas których pokazał im niewłaściwe zachowania, które mogą oddziaływać negatywnie na ich „rusztowanie” i uczył dzieci jak należy poprawnie siedzieć i poruszać się. W kwietniu i maju odbywał się konkurs plastyczny pt. „Trzymaj się prosto”, którego tematem było zapobieganie wadom postawy. Plenerowa impreza w Otrębusach będzie zakończeniem tegorocznej edycji programu „Dbaj o swoje rusztowanie”.