Ponad tysiąc eksponatów liczy kolekcja minerałów, motyli i owadów, którą Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zamierza wykorzystać do stworzenia wystawy oraz programu edukacyjnego.

 Bogatą kolekcję stworzył mieszkaniec Brwinowa Ryszard Riedel, który otrzymał pierwsze okazy motyli jako chłopiec, a następnie przez kilkadziesiąt lat powiększał swoje zbiory, koncentrując się przede wszystkim na minerałach z całego świata. Po jego śmierci całość zbiorów otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa, które zorganizowało pierwszą wystawę w dworku Zagroda w 2008 r. Można było pokazać wówczas jedynie niewielką część. Setki eksponatów ułożonych w pudełkach czekały na skatalogowanie i fachowe opracowanie ekspozycji.

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa nawiązało w kontakt z dr. Rafałem Siudą z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, a temat „Minerały i inne okazy geologiczne w zbiorach Towarzystwa

Przyjaciół Brwinowa”, znalazł się wśród propozycji tematów prac licencjackich. Ciężkie pudła zawierające setki kilogramów skał i minerałów trafiły na uczelnię. –  To było miłe zaskoczenie z elementami katastrofy – tak podsumował dr Siuda swoją  pierwszą reakcję po otwarciu pudeł przywiezionych z Brwinowa. Ani on, ani grupa zainteresowanych studentów nie spodziewali się, że kolekcja będzie tak liczna! Wymaga ona opracowania polegającego na sporządzeniu inwentarza, wykonania fotografii i opisu okazów. Są wśród nich m.in. szmaragdy, turmaliny, zielone amazonity, lapis lazuli z Pamiru i meteoryty z Europy, Australii i Afryki. Wiele okazów z Polski pochodzi ze stanowisk mineralogicznych, z których nie można obecnie pozyskiwać nowych okazów. – Jako przykład mogą posłużyć eksponaty siarki rodzimej i celestynu, pochodzące z zalanej obecnie kopalni w Machowie koło Tarnobrzega czy też próbki minerałów z nieczynnych kopalń cynku i ołowiu w rejonie Olkusza. Na szczególną uwagę zasługują próbki szlachetnego nefrytu, występujące w nieczynnym obecnie kamieniołomie w Jordanowie na Dolnym Śląsku – ocenia dr Siuda. Metryczki opisujące sposób pozyskania okazów (np. wymiana czy zakup) stanowią cenne źródło informacji na temat historii kolekcjonowania minerałów w Polsce.

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa, które w tym roku obchodzić będzie 50-lecie swojej działalności, ma wiele różnych pomysłów na uczczenie tego jubileuszu. Jednym z nich jest pomysł stworzenia przeglądowej ekspozycji mineralogicznej, obejmującej minerały świata i Polski, kamienie szlachetne oraz meteoryty. W dworku Zagroda – oprócz zwiedzania wystawy – byłoby też możliwe przeprowadzenie zajęć z młodzieżą szkolną oraz spotkań popularyzujących wiedzę o tej dziedzinie nauki.