Dworek Zagroda przy ul. Grodziskiej 57 w Brwinowie będzie gościł wyjątkową wystawę, pokazującą „Brwinów w klimacie czarno-białej kliszy”. Jej wernisaż odbędzie się w sobotę 18 marca 2023 r. o godz. 16.

Mieczysław Klajnowski dał się już poznać jako fotograf, który potrafi znaleźć wokół siebie przepiękne, nastrojowe pejzaże w najbliższym otoczeniu – jego zdjęcia od kilku lat pojawiają się w kalendarzach ściennych gminy Brwinów. Zajmuje się fotografią uliczną, zawodowo od lat fotografuje uroczystości rodzinne i wykonuje pamiątkowe zdjęcia uczniów i przedszkolaków. Jest pasjonatem fotografii, który ceni stare aparaty i dawne techniki, ale też szuka z powodzeniem nowych dróg w fotoreportażach z rajdów samochodów terenowych czy ujęciach dronem pokazujących świat z lotu ptaka. Tym razem przygotował serię zdjęć wykonywanych współcześnie, które przez zastosowanie czarno-białej kliszy sprawiającej wrażenie pamiątek z przeszłości.

Czarno-białe zdjęcia mają swój klimat. Przypominają stare rodzinne albumy i czasy, kiedy kolorowa klisza nie była jeszcze w powszechnym użyciu. Kto wówczas mógł spodziewać się, że w ciągu kilkudziesięciu lat znikną ciemnie fotograficzne, a zdjęcia będą wykonywane i drukowane cyfrowo? Dodatkowe funkcjonalności programów graficznych pozwalają na ingerencję w parametry obrazu, wiele pięknych zdjęć powstaje dzięki zastosowaniu oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji.
Ciągle jest jednak zapotrzebowanie na nieretuszowane zdjęcia, gdzie najbardziej liczy się umiejętność uchwycenia chwili, tzw. decydującego momentu. Sam Mieczysław Klajnowski odżegnuje się od stawiania jego twórczości na piedestale. – Warto pamiętać, że fotografowanie, nawet dokumentalne, nie może być traktowane jako magiczny akt twórczy, przepełniony patosem i pokazową atencją. Fotografowanie to zabawa, to miłe spędzenie czasu, to radość tworzenia czegoś ładnego – mówi o swojej twórczości, choć przez zastosowanie czarno-białej kolorystyki nie zawsze uzyskuje piękna, lecz raczej zagadkowości i artyzmu.
Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprasza na wernisaż w sobotę 18 marca od godz. 16 oraz w niedzielę 19 marca w godz. 15-19. Informacje o kolejnych terminach zwiedzania wystawy pojawiać się będą na stronie www.fb.com/TPB.Zagroda.