„Segregacja jest essa” czy „Świadomość ekologiczna” to tytuły filmów nakręconych przez uczniów liceów ogólnokształcących w Brwinowie i Komorowie podczas akcji edukacyjnej „Wiem, jak segregować” w ramach projektu „Działaj dla klimatu”.


Konkurs na film polegał na przygotowaniu krótkiego filmu (trwającego 3–5 minut) na temat prawidłowej segregacji odpadów oraz korzyści płynących z segregacji. Uczestnicy mogli zaproponować własny temat związany z segregacją i zagospodarowaniem odpadów, recyklingu lub wybrać jedną z propozycji m.in. „Ekosztuczki w ogrodzie – kompostujesz zyskujesz”. Konkurs był adresowany do uczniów i uczennic liceów w Brwinowie i Komorowie, a także do ich rówieśników (uczniowie klas 9–10) ze szkoły Sandgerdi Elementary School w Islandii. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością, a także oryginalnością – w jednym z filmów można posłuchać nawet piosenki napisanej specjalnie na konkurs.
Projekt „Działaj dla klimatu” jest realizowany w latach 2022–2023 w szkołach w Brwinowie, Żółwinie i Otrębusach, a także w Nowej Wsi, Michałowicach i Komorowie. Uczniowie tych placówek mogą brać udział m.in. w pięciu międzyszkolnych akcjach edukacyjnych, których tematy związane są z działaniami proklimatycznymi. W ubiegłym roku została zrealizowana akcja „Mój ślad węglowy”, zachęcająca do podejmowania aktywności redukujących poziom emisji dwutlenku węgla. Celem akcji „Wiem, jak segregować” jest uświadomienie konsekwencji nadmiernej produkcji odpadów.

Laureaci konkursu:

 
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie

I miejsce – Kamila Paszka film „Świadomość ekologiczna”
II miejsce – Lena Bortnowska  film „Kompostujesz – zyskujesz”
II miejsce – Oliwia Kaczmarczyk film „Segregacja śmieci”


Zespół Szkół Ogólnokształcących w Komorowie

I miejsce – Jan Kownacki film „Segregacja jest essa”
II miejsce – Agata Dadej  film „Segregujesz – zyskujesz”
II miejsce – Weronika Salwa film „Jak przedłużyć życie odpadom”

  

Projekt „Działaj dla klimatu. Inicjatywy podnoszące świadomość ekologiczną w szkołach w gminach Brwinów i Michałowice w partnerstwie z Sandgerdi Elementary School z Islandii” korzysta z dofinansowania o wartości ponad 2,9 mln zł w ramach Mechanizmu Finansowego EOG. Fundusze EOG to wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Projekt otrzymał również dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości ponad 0,5 mln zł.

Linki do serwisu Youtube z filmami - tutaj