W najbliższy piątek 16 grudnia przed Urzędem Gminy przy ul. Grodziskiej 12 zostanie postawiona odblaskowa choinka. Każdy, kto będzie przechodził obok udekorowanego drzewka, będzie mógł zdjąć odblask i zabrać go ze sobą.

To już kolejna edycja akcji edukacyjnej prowadzonej przez Straż Miejską w Brwinowie pod hasłem „Świeć blaskiem z odblaskiem”. Strażnicy przyozdobią drzewko odblaskami. Świąteczny świerk wystrojony w nietypowe ozdoby będzie czekał 16 grudnia przed budynkiem Urzędu Gminy przy ul. Grodziskiej 12. Każdy chętny będzie mógł zdjąć jedną dekorację i przymocować ją do swojego ubrania, plecaka czy roweru. W ten sposób brwinowscy funkcjonariusze planują rozdać ok. 500 sztuk akcesoriów, które mają poprawić widoczność pieszych i rowerzystów na drogach.

 

Posiadanie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym zwłaszcza rano i po zmierzchu, kiedy widoczność na drodze jest bardzo ograniczona. – Nawet niewielki odblaskowy element sprawia, że nosząca go osoba jest dostrzegalna z odległości 150-200 metrów. Jeśli go nie ma, kierowca samochodu jest w stanie zobaczyć pieszego dopiero po zbliżeniu się do niego na odległość ok. 20 m – informuje komendant straży miejskiej Izabela Koźbiał. Widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdu. Zatroszczmy się o swoją widoczność, poczęstujmy się odblaskiem – zachęca Izabela Koźbiał.

 

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu wynika z zapisów prawa drogowego.