Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa aktywnie włącza się w edukację ekologiczną w szkołach i przedszkolach samorządowych z terenu gminy Brwinów. Organizowanie  warsztatów i teatrzyków, a także zachęcanie do opieki nad roślinami to tylko niektóre z akcji.

Ekologiczne spektakle obejrzeli uczniowie czterech samorządowych szkół z terenu gminy Brwinów. Tematem była niska emisja gazów cieplarnianych, smog i sposoby jego ograniczenia, a także segregacja odpadów i zmiany klimatyczne, ich geneza i negatywny wpływ na przyrodę. Spektakle miały charakter interaktywny — w trakcie przedstawienia dzieci miały do wykonania szereg zadań, które ułatwiły im przyswojenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Wspólnie z bohaterami spektaklu rozwiązywały łamigłówki, śpiewały piosenki i segregowały odpady.

 

Uczniowie dwóch klas z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie oraz grupa przedszkolaków z przedszkola przy ul. Słonecznej przez cały rok opiekowali się swoimi ogródkami w ogrodzie botanicznym. Na wyniesionych grządkach dzieci uprawiały warzywa oraz zioła. Po zakończonym sezonie zbiory zostały przekazane do brwinowskiej jadłodzielni. Za opiekę nad ogrodem warzywno-ziołowym młodzi ogrodnicy otrzymali nagrody i podziękowania od burmistrza gminy Brwinów.

 

Kontakt z przyrodą, dbanie o środowisko, w którym odpoczywamy, to tylko kilka z tematów ekologicznych wykładów, z którymi mogli zapoznać się uczniowie brwinowskiego ZSO.

Firmy L’Oréal oraz Feniks Recykling co roku organizują we współpracy z Referatem Ochrony Środowiska i Rolnictwa serię warsztatów dla uczniów z terenu gminy Brwinów. Tegoroczne zajęcia pt. „Ekologia życia” odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Omawiane były tematy związane z korzyściami wynikającymi z kontaktu z przyrodą, a także tematykę ergonomii – jak zachować prawidłową postawę podczas siedzenia np. na lekcji, poprawnie podnosić ciężkie przedmioty, prawidłowo nosić plecak, jakie znaczenie ma sen i codzienna aktywność fizyczna. Po części teoretycznej dzieci wykonywały ćwiczenia. Poruszona została również kwestia właściwej diety, prawidłowego oddychania i zdrowego stylu życia.