logo-weekendSpotkania kulturalne w zabytkowych obiektach – tak w skrócie przedstawia się pierwszy grudniowy weekend w Brwinowie. Promocja książki odbędzie się w Pałacu Kultury, a w dworku Zagroda – wernisaż wystawy i wspólne śpiewanie.


Biblioteka Publiczna w Brwinowie nie tylko udostępnia książki, lecz także sama jest wydawcą. Tym razem zaprasza w sobotę 3 grudnia 2022 r. na spotkanie promujące nowe wydanie powieści Zygmunta Bartkiewicza „Historia jednego podwórza”. To już kolejna publikacja utworów pisarza, który zamieszkał w Brwinowie przed I wojną światową i spędził tu ostatnie ponad dwadzieścia lat życia. Mieszkał w wybudowanym przez siebie dworku Zagroda, który sam nazywał „chatą”.
– Po raz pierwszy sięgnęliśmy do spuścizny pisarza w 2018 roku. Wówczas nakładem Biblioteki ukazała się książka „Nowele”, która była zbiorem opowiadań autora – wspominają pracownicy biblioteki. Teraz nadszedł moment, by zaprezentować czytelnikom powieść „Historia jednego podwórza”.


Podczas spotkania, które rozpocznie się o godz. 16, będzie można wysłuchać wykładu Ewy Paczoskiej, profesor literatury Uniwersytetu Warszawskiego, która przybliży zebranym kontekst kulturowo-literacki powieści. Fragmenty utworu przeczyta znakomity aktor Krzysztof Gosztyła, którego interpretacja z pewnością zachęci do przeczytania całej książki.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury, czyli w Brwinowskim Pałacu Kultury przy ul. Pałacowej 1 w Brwinowie. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w cenie 20 zł.

W tym samym czasie w dworku Zagroda odbywać się będzie wernisaż, na który zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa. W sobotę 3 grudnia o godz. 16 swoje jutowe płaskorzeźby zaprezentuje Dorota Średnicka, absolwentka LO w Brwinowie (matura ’86). Jej prace wykonane są oryginalną techniką, przypominającą nieco makramę. Stanowią jednak oryginalne kompozycje przestrzenne z wykorzystaniem naturalnych materiałów, głównie juty, ale także drewna i wikliny. Wystawa będzie czynna do końca roku w dni robocze, ale będzie można ją zwiedzić także w najbliższą niedzielę, przy okazji kolejnego wydarzenia odbywającego się w Zagrodzie.

W niedzielę 4 grudnia o godz. 16 Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa po raz kolejny zaprasza na wspólne śpiewanie pod hasłem „Rozśpiewana Zagroda”. Tym razem głównym tematem spotkania będzie zima i zimowe piosenki.