Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa przypomina o postaci sławnego mieszkańca miasta – aktora Wacława Kowalskiego.

– „Kargul podejdź do płota” czy „koniec świata”, to powiedzonka, które  przeszły do historii, a postacie bohaterów filmowych, których odtwórcą był Wacław Kowalski, żyją wśród widzów – mówią organizatorzy.

Autorem wystawy zatytułowanej „Znad Bugu do Brwinowa” jest Bartosz Kuświk, dyrektor domu kultury w Iłowej na Dolnym Śląsku, były dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Komediowych w Lubomierzu. – Na otwarcie wystawy przybyło wielu gości, wśród nich liczna grupa mieszkańców Brwinowa, a także fani trylogii Sylwestra Chęcińskiego, którzy przyjechali z odległych stron Polski – podkreślają organizatorzy.

 

Pierwszego dnia wystawy prelekcję wygłosił sam autor. Wspomnieniami o dziadku podzieliła się jego wnuczka Olga Kowalska. Skromne mury Zagrody z trudem pomieściły wszystkich chętnych. Po raz kolejny schody zastąpiły krzesła, których nie było gdzie ustawiać – poinformowali organizatorzy.

 

Ekspozycja prezentuje nie tylko życie artystyczne Wacława Kowalskiego, ale także część prywatną. Składa się z kilkunastu plansz bogato ilustrowanych zdjęciami.

 

Wacław Kowalski wpisał się na stałe w tożsamość Brwinowa. Pamięć o nim przetrwała we wspomnieniach ludzi, którzy go znali osobiście czy też z widzenia. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca listopada 2022 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 9–15. Specjalnie dla tych, którzy nie będą mogli jej obejrzeć w tygodniu, Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zorganizowało dodatkowy termin w niedzielę, 27 listopada br. w godz. 13–16. Wstęp wolny.

2
1
3
4
ikonka