Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości zaczną się w Brwinowie już w środę 9 listopada – od wieczornego koncertu pieśni patriotycznych. W piątek 11 listopada odbędą się oficjalne uroczystości na Rynku. Harcerze tradycyjnie już zaproszą do swojego miasteczka.

Wieczorny koncert, który odbędzie się w środę 9 listopada o godz. 18 w holu Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie przy ul. marsz. Piłsudskiego 11 będzie wyjątkowym wydarzeniem. Pieśni patriotyczne z okresu zaborów i czasu odzyskiwania przez Polskę niepodległości, a także z Powstania Warszawskiego i II wojny światowej zaprezentują uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele. Będą występować solo oraz w zespołach wokalnych z akompaniamentem nauczyciela muzyki Krzysztofa Kolatora, który wraz z wychowawczynią klasy VIII Małgorzatą Płazą był inicjatorem całego przedsięwzięcia. Wraz z uczniami zaśpiewają angliści, matematycy, historycy, poloniści, katecheci, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczyciele wspomagający i wicedyrektor Bożena Kruszewska. Organizatorzy będą też starali się zachęcić do wspólnego śpiewania publiczność. Wspierać ich będą Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, zapewniający nagłośnienie, oraz Rada Rodziców przygotowująca poczęstunek. – Niech Brwinów wspólnie zaśpiewa tego wieczoru – zachęcają organizatorzy. – Serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy koncert, który wszyscy z nas obecnych będziemy współtworzyć.

 

Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości w Brwinowie odbędą się zgodnie z wieloletnią tradycją. Po okresie pandemii można już wrócić do wspólnego świętowania 11 listopada. O godz. 10.30 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Później zgromadzeni przejdą z parafialnego kościoła św. Floriana przed pomnik Niepodległości na Rynku, gdzie po wspólnym odśpiewaniu czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” i złożeniu kwiatów pod umieszczonym na pomniku wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego będzie czas na wspólne świętowanie przy gorącej grochówce w Miasteczku Harcerskim przygotowanym przez harcerzy ZHP z Hufca Pruszków. Gmina Brwinów wspiera realizację tego zadania w ramach wspierania działalności pożytku publicznego, a mieszkańcy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych m.in. w „szpitalu polowym” czy na stoisku z przypinkami, w saloniku z grami planszowymi czy w kantynie. – Chcemy pokazać dumę z narodowych barw, dlatego postaramy się, aby Rynek w Brwinowie zmienił barwy na biało-czerwone. Będziemy rozdawać mieszkańcom biało-czerwone chorągiewki, białe i czerwone baloniki, patriotyczne kotyliony – obiecują harcerze.