Od 16 września 2022 r. rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności (ETM), który zakończy Dzień bez Samochodu – tego dnia z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać również mieszkańcy gminy Brwinów.

 

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) organizowany jest co roku od 16 do 22 września. Tegorocznym tematem przewodnim jest hasło „Lepsze połączenia”. Celem kampanii jest rozpowszechnianie wiedzy o znaczeniu zrównoważonego transportu miejskiego oraz promowanie świadomych wyborów środka lokomocji, zmiany zachowań na rzecz mobilności aktywnej.

– Zachęcamy mieszkańców gminy, aby współuczestniczyli w obchodach tego tygodnia, rezygnując z użytkowania prywatnych aut. W zamian proponujemy korzystanie z komunikacji miejskiej i ekologicznych środków transportu (np. rowerów, hulajnóg, rolek) lub jeżeli to możliwe chodzenia pieszo, a dla tych, którzy nie mogą zrezygnować z czterech kołek, polecamy carpooling (zwiększanie liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem tj. zabierania dodatkowych osób dojeżdżających do pracy czy szkoły na tych samych lub podobnych trasach) – namawiają organizatorzy. Można łączyć ze sobą i uzupełniać poszczególne formy podróżowania. Przy stacjach pasażerskich w Brwinowie (Koleje Mazowieckie) oraz w Otrębusach (WKD) są parkingi, na których można pozostawić samochód i kontynuować podróż transportem miejskim.

Na terenie gminy istnieje sieć dróg rowerowych o łącznej długości ok. 30 km, stanowiących ważny element infrastruktury drogowej, umożliwiając bezpieczny dojazd do pracy, szkoły czy stacji kolejowej i WKD. Ich sieć jest sukcesywnie rozbudowywana. W tym roku przybędzie kolejny odcinek w Otrębusach. Dbając o komfort mieszkańców i turystów, gmina Brwinów ustawiła ławki umożliwiające strudzonym odpoczynek podczas chwilowego postoju. Aby zapewnić bezpieczne pozostawienie rowerów w wielu punktach gminy (np. szkoły, urząd, Rynek, stacja kolejowa), zamontowano stojaki – łącznie do dyspozycji mieszkańców jest 89 takich urządzeń. Przy niektórych ścieżkach powstały samoobsługowe stacje naprawy rowerów, gdzie można samodzielnie napompować koła (także w wózkach dziecięcych czy inwalidzkich) oraz dokręcić śruby.

Ścieżki rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe służą mieszkańcom i turystom także jako trasy spacerowo-wycieczkowe. Gmina Brwinów zachęca do spacerów i eko-przejażdżek trasami rowerowymi po Brwinowie i okolicy.

 

Wieczorem 17 września (sobota) ulicami miasta przejedzie Brwinowska Masa Krytyczna organizowana co roku przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów.

 

Na zakończenie Europejskiego Tygodnia Mobilności w czwartek 22 września będzie można bezpłatnie podróżować brwinowską komunikacją miejską. Do bezpłatnych przejazdów przygotowują się także partnerzy akcji ETM – tego dnia nie trzeba kasować biletów ZTM w autobusach, metrze, tramwajach, SKM oraz pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”.