W samo południe, w sobotę  28 maja 2022 r. w Brwinowie przy zbiegu ul. Marszałka J. Piłsudskiego i ul. Przejazd rozpocznie się gminny piknik strażacki. Do wspólnego świętowania Gminnego Dnia Strażaka zaproszeni są wszyscy mieszkańcy gminy i sympatycy straży pożarnej.

Gospodarzami wydarzenia będą jednostki OSP z Brwinowa, Biskupic, Moszny i Żółwina. Naszych strażaków będą wspierać jednostki OSP z Boglewic, Karmanowic i Zaborowa. Nie zabraknie pokazu samochodów oraz sprzętu strażackiego. – Będzie można obejrzeć wozy strażackie od wewnątrz, zapoznać się z ich wyposażeniem, a także zrobić pamiątkowe zdjęcia ze strażakami – poinformował Krzysztof Newen, komendant OSP w Brwinowie. Organizatorzy zapraszają na poczęstunek – będzie pyszna gorąca grochówka i chleb ze smalcem –  zapewnia komendant.

Zostanie przeprowadzony instruktaż gaszenia pożaru tłuszczu na kuchni oraz zademonstrowane gaszenie pożaru samochodu. Będą dodatkowe atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – zabawy i konkursy, pokazy ratownictwa technicznego oraz udzielania pierwszej pomocy – dodał Krzysztof Newen.

W planach jest również prezentacja zakupionego ozonatora oraz oczyszczaczy powietrza. Uczestnicy pikniku będą mogli wysłuchać prelekcji na temat zalet używania wyżej wymienionych urządzeń. Przedstawiciel partnera operacji (OSP Brwinów) przedstawi zalety stosowania ozonatora i oczyszczaczy powietrza w miejscach, w których można spotkać wiele osób np. szkołach, urzędach itp.

Ozonator oraz oczyszczacze powietrza zostały zakupione w ramach operacji pn. "Podejmowanie inicjatyw proekologicznych i prozdrowotnych w gminie Brwinów poprzez wyposażenie budynków użyteczności publicznej w ozonator oraz oczyszczacze powietrza", dofinansowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Strażacy nie tylko gaszą pożary, ale także ratują ludzkie życie. Podczas pikniku będzie okazja do pomocy chorym na nowotwory krwi. Każda pełnoletnia osoba wyrażająca taką chęć pomocy, będzie mogła zarejestrować się w Bazie Dawców Szpiku Fundacji DKMS. Rejestracja zajmuje tylko chwilę – niezbędny będzie PESEL. Każdy nowy zarejestrowany potencjalny dawca to szansa na uratowanie życia. Wszelkie informacje będą udzielane w punkcie rejestracji. 

 

Program:

12:00 – rozpoczęcie pikniku;

12:05-13:00 – zabawy prowadzone przez animatora z Gminnego Ośrodka Kultury;

13:00-13:30 – pokaz ratownictwa technicznego – uwalnianie i ewakuacja osób poszkodowanych w wypadku drogowym;

14:00-14:30 – pokaz gaszenia pożaru samochodu;

15:00-15:30 – pokaz gaszenia i omówienie zasady postępowania podczas pożar tłuszczu na kuchni;

16:00-16:30 – prelekcja – gaszenie pożaru przy użyciu gaśnicy oraz na temat zakupu oczyszczaczy powietrza do szkół i przedszkoli z terenu Gminy Brwinów;

17:00 – zakończenie pikniku.