logo-wkdWygodę podróżowania popularną WuKaDką do pracy czy szkoły doceniają m.in. mieszkańcy Kań, Otrębus i Owczarni. Warszawskie Koleje Dojazdowe zachęcają jednak, by poruszać się wzdłuż linii kolejowej także turystycznie, korzystając z propozycji tras spacerowych i rowerowych.

Linia Warszawskiej Kolei Dojazdowej przebiega przez szereg ciekawych miejscowości, także na terenie gminy Brwinów. – Wcale nie musimy wybierać się w dalekie wyprawy, żeby wypocząć blisko natury, odkrywać interesujące historie, tajemnicze miejsca lub spędzić czas na sportowo czy z pupilem. Wszystko to mamy na wyciągniecie ręki, wystarczy kupić bilet i wsiąść do WuKaDki – zachęcają przedstawiciele spółki. Mapki turystyczne opracowane wspólnie z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną z pewnością ułatwią zaplanowanie spaceru lub wycieczki rowerowej. Pozwolą one odkryć bogactwo przyrody, kultury i historii krainy miast-ogrodów oraz sąsiadujących z nimi miejscowości.
Niemal wszystkie trasy spacerowe zebrane w przewodniku „Najlepsze wycieczki z WuKaDką i pupilem” przebiegają przez teren gminy Brwinów. Na pieszą wycieczkę można wybrać się także z rodziną i znajomymi, po drodze zwiedzając np. dwie stajnie konne w Kaniach, zabytki Otrębus i Brwinowa, czy niezwykły Ogród Rzeźb Soriano w Owczarni. Wszystkie te miejsca są położone w odległości zaledwie kilku kilometrów od przystanków WKD.
Kilkunastokilometrowe i dłuższe trasy rowerowe pozwalają na poznanie dalszej okolicy, choć z perspektywy brwinowian pokonanie pętli Brwinów – Biskupice – Czubin – Rokitno – Błonie – Milęcin – Milanówek (skąd można wrócić do miasta nową ścieżką rowerową wzdłuż torów PKP) nie jest dużym wyzwaniem. Warto jednak spojrzeć okiem turysty na mijane krajobrazy, które w przewodniku zostały włączone do szlaku „Poezja Mazowsza”. Rowerem można też przemierzać Las Młochowski, zwiedzając przy okazji Otrębusy z siedzibą Zespołu „Mazowsze” i Muzeum Motoryzacji, a także pobliską Podkowę Leśną. Ciekawym doświadczeniem może być też sięgnięcie po ilustrowany przewodnik „Weekend z WKD”, którego pierwsze wydanie ukazało się dziesięć lat temu. Jak zmienił się wygląd opisywanych w nim miejsc? Czy nadal wyglądają tam samo? Ile nowych atrakcji można zobaczyć po drodze? Trzeba koniecznie szykować rowery na nowy sezon!


Wycieczki piesze z WKD [https://brwinow.pl/dla-turysty/wycieczki-piesze-i-rowerowe.html]


Rowerem z WKD [https://brwinow.pl/dla-turysty/wycieczki-piesze-i-rowerowe.html]


Przewodnik „Weekend z WKD” (2012): https://issuu.com/appen/docs/weekend_z_wkd_produkcja_fin_3www

plakat-wkd