ukraina-flagaUrząd Gminy Brwinów i Gminny Ośrodek Kultury koordynują działania pomocowe. W artykule – aktualizowane informacje o stanie prawnym, podejmowanych działaniach, prowadzonych zbiórkach itp.

Informacje dla obywateli Ukrainy – krok po kroku
Uwaga: informacje będą aktualizowane. Warto sprawdzać, czy coś się zmienia.

INFORMACJE – PL [do pobrania]
INFORMACJE – UKR [do pobrania]

 

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – oraz jej kolejne nowelizacje – opisuje rozwiązania prawne dla uchodźców, którzy przybyli z Ukrainy po 24 lutego 2022 r. Jest mowa m.in. o możliwości uzyskania numeru PESEL i korzystaniu ze świadczeń.


W Urzędzie Gminy w Brwinowie przy ul. Grodziskiej 12 prowadzone były zapisy na kwiecień i początek maja. W ustalonym terminie należy zgłosić się z wypełnionym wnioskiem oraz zdjęciem – obywatele Ukrainy mieszkający na terenie gminy Brwinów mogą wykonać je do 27 kwietnia bezpłatnie w punkcie fotograficznym ul. Rynek 19a (w godz. 10-18). Te zdjęcia będą następnego dnia przekazane do bezpośrednio do Urzędu Gminy Brwinów i będą użyte przy złożeniu to wniosku o PESEL.

PESEL – Заява UKR

PESEL – Заявление RUS

Wniosek o świadczenie pieniężne dla osób/podmiotów przyjmujących uchodźców

Każdy, kto zapewniał uchodźcom zakwaterowanie i wyżywienie, może ubiegać się o świadczenie pieniężne. Wnioski przyjmowane są w Urzędzie Gminy Brwinów przy ul. Grodziskiej 12 w pok. 4.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - LINK

 

Zbiórka pieniężna dla uchodźców w gminie Brwinów

Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie koordynuje naszą gminną pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Pieniądze można wpłacać na specjalne konto bankowe.

Odbiorca: Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie
Tytuł przelewu: Brwinów Ukraina
Numer konta: PL 60 9291 0001 0097 6259 2000 0060
(Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej)

– Środki będą wydawane ściśle według zasad, rozliczane transparentnie, a wpłaty w żadnym razie nie zasilą konta Ośrodka Kultury, gdzie znajdują się środki na naszą działalność statutową – zapewnia dyrektor Anna Sobczak. Zebrane pieniądze będą przeznaczane wyłącznie na potrzeby uchodźców (nie będą mogły być przeznaczone na indywidualną pomoc finansową dla mieszkańców, którzy ich goszczą).


Trwające zbiórki
Hala sportowa w Brwinowie przy ul. Moczydłowskiego 2 stała się miejscem zbiórek na konkretne potrzeby – w dni powszednie w godz. 16-20, w weekendy w godz. 11-18:

  1. Zbiórka na potrzeby punktów recepcyjnych, wspólna akcja gmin powiatu pruszkowskiego (26.02.-27.02) – ZAKOŃCZONA
  2. Zbiórka w odpowiedzi na prośbę gminy Podhajce z obwodu tarnopolskiego – ZAKOŃCZONA
  3. Zbiórka dla uchodźców wewnętrznych w Brzuchowicach pod Lwowem - ZAKOŃCZONA.

  4. TRWA zbiórka produktów na potrzeby uchodźców przebywających na terenie gminy Brwinów:
    • żywność długoterminowa (mąka, kasza, makaron, olej itp. produkty do przygotowania posiłków)
    • proszki i płyny do prania
    Informacje są aktualizowane na bieżąco na stronie fb.com/OKej oraz fb.com/Brwinow

 

Wymiana informacji o bieżących potrzebach

Gmina Brwinów stara się zebrać informacje o osobach, które trafiły do nas, uciekając przed wojną na Ukrainie. – Powinniśmy wiedzieć dokładnie kto trafił na nasz teren, żeby w razie potrzeby móc nawiązać bezpośredni kontakt i udzielać ewentualnej pomocy – podkreśla burmistrz Arkadiusz Kosiński. Prosimy o zgłoszenia na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pomoc humanitarna może dotyczyć wyłącznie osób, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską po 24 lutego br. Pomoc ta nie dotyczy osób, które przyjechały wcześniej.

Infolinia o pomocy w województwie mazowieckim: 987

Гаряча лінія допомоги в Мазовецькому воєводстві: 987 

Kontakt w przypadku konieczności pilnego zapewnienia noclegu na terenie gminy Brwinów: 602 641 551

Kontakt z Urzędem Gminy Brwinów w kwestiach związanych z pomocą potrzebną/oferowaną:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz tel. 22 738 26 80

 

Pomoc dla uchodźców mieszkających na terenie gminy Brwinów

Koordynację działań prowadzi Gminny Ośrodek Kultury i koordynatorzy lokalni, którzy zorganizowali się do pomocy uchodźcom, którzy zamieszkali w Kaniach i Otrębusach (kontakt przez Facebook - Świetlica w Kaniach - Kultura Animacja Natura i Edukacja oraz Komitet Pomocy Otrębus). Uchodźcy, którzy znaleźli się na terenie gminy Brwinów, będą otrzymywać pomoc na bieżąco, według zgłaszanych potrzeb. Prosimy by nie przynosić nadmiaru darów tam, gdzie nie ma możliwości ich zagospodarowania (np. bezpośrednio do Hotelu Mazowsze w Otrębusach) – informacje o KONKRETNYCH POTRZEBACH będą publikowane w najbliższych dniach i tygodniach.


Służba zdrowia i dostęp do leków

Wszystkie przychodnie deklarują gotowość pomocy medycznej dla uchodźców. Przychodnia Peronowa Brwinów uruchomiła ukraińskojęzyczny numer telefonu 503 829 064 tylko dla uchodźców potrzebujących pomocy/konsultacji medycznej. Ukraińcy przed pójściem do lekarza do przychodni przy ul. Peronowej powinni najpierw tam zadzwonić. Zostaną wtedy umówieni na wizytę i przyjęci w podanym terminie.

W Aptece przy ALFIE przy ul. Powstańców Warszawy 8a pracuje Pani Natalia - Ukrainka i magister farmacji, która może pełnić rolę tłumacza z języka ukraińskiego na polski i odwrotnie. Apteka może być miejscem pierwszej pomocy w ramach kompetencji zawodowych i wiedzy naszych farmaceutów. Sąsiednia apteka przy ul. Powstańców Warszawy 10 deklaruje, że wśród pracowników pomocniczych jest osoba z Ukrainy.
Recepty wystawiane dla obywateli Ukrainy przez lekarzy i farmaceutów są realizowane są z pełną odpłatnością (100%) . Uchodźcy mogą skorzystać też z bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19.

 

Pomoc medyczna dla uchodźców będzie finansowana z budżetu NFZ. Fundusz podkreśla, że nie należy odmawiać pomocy medycznej obywatelom Ukrainy. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html

NZOZ Peronowa Brwinów uruchomiła ukraińskojęzyczny numer telefonu 503 829 064 tylko dla uchodźców potrzebujących pomocy/konsultacji medycznej. Ukraińcy przed pójściem do lekarza do przychodni przy ul. Peronowej powinni najpierw tam zadzwonić. Zostaną wtedy umówieni na wizytę i przyjęci w podanym terminie.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta do wystawienia recepty farmaceutycznej uprawnieni są farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu. Jednakże, recepty wystawiane przez lekarzy i farmaceutów realizowane są z pełną odpłatnością (100%) i wymagane jest ich ewidencjonowanie.
Wprowadzono również możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.
Uchodźcy z Ukrainy są zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny.

 

Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym

Rodziców dzieci w wieku przedszkolnym zapraszamy do kontaktu z Urzędem Gminy Brwinów (tel.: 22 738 26 80 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), gdzie zostanie wskazana placówka, do której będzie uczęszczać dziecko. 

W przypadku szkół podstawowych należy zgłaszać się do najbliższej szkoły rejonowej.

 

Kontakty do instytucji rządowych
Urząd ds. Cudzoziemców uruchomił specjalną stronę internetową, na której można znaleźć podstawowe informacje w kilku językach: www.ua.gov.pl oraz infolinię +48 47 721 75 75.