Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii propaguje akcję „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego związaną ze wzrostem zachorowalności w okolicy.

Powiatowy lekarz Weterynarii w Pruszkowie informuje, iż na terenie województwa mazowieckiego odnotowano już ponad 100 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie radomskim oraz na terenie dzielnic: Wawer, Praga-Południe i Targówek Miasta Stołecznego Warszawy.
Z uwagi na sąsiedztwo powiatu pruszkowskiego z warszawskim przypominamy:
W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
Szczepienie chroni zwierzę, ale przede wszystkim człowieka który poprzez kontakt z chorym, niezaszczepionym zwierzęciem, może zarazić się wścieklizną.
Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii - LINK  lub na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - LINK