Trwa internetowe głosowanie w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Gmina Brwinów zgłosiła ogród botaniczny w Brwinowie – niezwykłe miejsce nie tylko dla poszukiwaczy wiedzy.

Organizatorem konkursu na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z Unii Europejskiej jest Polska Agencja Prasowa. Internauci mogą wybierać spośród 160 projektów unijnych, które można odnaleźć na mapie pod adresem https://europapnews.pap.pl/#maps. Głosowanie potrwa do końca roku.

Gmina Brwinów wykorzystuje tę okazję do pochwalenia się ogrodem botanicznym, który został oddany do użytku w tym roku. Ogród cieszy oko mieszkańców oraz odwiedzających gości i daje niezwykłą sposobność do zgłębiania tajników wiedzy przyrodniczej. Prezentowane są w nim rośliny rosnące w naszym klimacie, np. stare odmiany drzew owocowych oraz rodzime gatunki, które mogą stać się inspiracją do urządzania własnych ogrodów czy balkonów. Pierwsze miesiące funkcjonowania ogrodu botanicznego pokazały, że jest on przyjazny dla wszystkich – młodszych, starszych oraz co ważne – także osób z niepełnosprawnościami.

Dużą popularnością wśród dzieci cieszył się plac zabaw z pszczołą i zabawkami edukacyjnymi, ale ogród – jako miejsce bezpieczne, ogrodzone, monitorowane i doglądane przez ochronę –  zachęcał do spacerów i relaksu także starszych odwiedzających. Mieszkańcy mogą korzystać tu z wielu edukacyjnych gier, plansz, układanek – ucząc się i poznając przyrodę w czasie wolnym, samodzielnie czy przez wspólną zabawę z innymi. Duża zadaszona altana ze stołami i ławkami, zlokalizowana w centrum ogrodu jest świetnym miejscem na przeprowadzanie kreatywnych warsztatów, nie tylko tych przyrodniczych. W ciągu sezonu była już wykorzystywana m.in. przez grających w szachy czy inne planszówki. To miejsce kryje w sobie niezliczone potencjały i sprzyja rozwojowi wielu zainteresowań oraz zdobywaniu wiedzy.

Ogród botaniczny w Brwinowie to unikatowe na skalę regionu miejsce, swoista enklawa, atrakcyjnie urządzona przestrzeń do rekreacji, edukacji, zabawy i odpoczynku. Nasadzone rośliny tworzą ekosystem, będąc jednocześnie niebywałą sposobnością do poznawania świata przyrody i korzystania z jej walorów. Można tu spokojnie odpocząć oraz zwiedzić nie tylko sam ogród botaniczny, a także przylegający do niego zabytkowy park miejski, pięknie zrewitalizowany w ostatnich latach.

Zgłoszona do konkursu inwestycja została zrealizowana w ramach zadania pn. „Zagospodarowanie terenu Parku Miejskiego w Brwinowie – Ogród Botaniczny” – zadanie nr 2 w ramach większego zadania „Kolejny etap rewitalizacji parku miejskiego w Brwinowie – zagospodarowanie terenów zieleni” realizowanego w latach 2018–2021. Gmina Brwinów uzyskała dofinansowanie na kwotę 2.140.229,65 zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (działanie 2.5) w ramach II osi priorytetowej Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu.

Brwinowogrod1
Brwinowogrodalejka
Brwinowogrodaltana
Brwinowogrodhoteliki