Świetlica w Domaniewie, prowadzona przez Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, to miejsce warte polecenia… i odwiedzenia! W tym roku ruszył tam projekt „Galeria wiejska nad łąkami”, którego najbliższą odsłoną będzie wernisaż grafiki Piotra Siwczuka w sobotę 12 czerwca 2021 r.

Ideą „Galerii wiejskiej nad łąkami” jest upowszechnianie szeroko pojętej sztuki i jej różnych dziedzin. W kolejnych miesiącach w świetlicy wiejskiej w Domaniewie przy ul. Małego Księcia 14 prezentowane będą prace artystów mieszkających i tworzących na terenie gminy, powiatu i okolicznych miast. Każda z pięciu wystaw pokaże dzieła jednego twórcy reprezentującego wybraną dziedzinę.

 

Cykl rozpoczęło w maju malarstwo pejzażowe Ewy Gronostajskiej, absolwentki malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, animatorki kultury i pedagoga. Kolejna wystawa poświęcona będzie grafice.

 

Swoje prace zaprezentuje w Domaniewie Piotr Siwczuk – prodziekan Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie. Wernisaż, który rozpocznie się 12 czerwca o godz. 16, będzie także połączony z opowieścią o sztuce. Można się spodziewać interesującego wprowadzenia w świat grafiki warsztatowej. Otwarcie wystawy będzie okazją nie tylko do wysłuchania wykładu na temat technik historycznych, lecz także do obejrzenia procesu odbijania w jednej z technik wypukłodrukowych. Goście będą mogli też sami własnoręcznie wykonać odbitkę z gotowej matrycy. Prace Piotra Siwczuka będzie można oglądać w Domaniewie do końca czerwca. Jesienią w „Galerii wiejskiej nad łąkami” przyjdzie czas na projektowanie graficzne (w tym logotypy, plakaty, reklamy), ilustrację książkową oraz mozaikę.

 

Tak oto w środowisku wiejskim Domaniewa funkcjonuje nietypowa galeria – przybliżająca sztukę na wysokim poziomie, tworzoną nie przez amatorów, lecz przez artystów profesjonalistów. Jeszcze do niedawna w tej miejscowości nie było nazw ulic, a mieszkańcy nie mieli do swojej dyspozycji żadnego budynku użyteczności publicznej, gdzie mogliby spotykać się, integrować i rozwijać swoje pasje i talenty. Teraz budynek świetlicy przy ul. Małego Księcia 14 stał się przestrzenią łączącą różnego rodzaju inicjatywy. Znakomicie wpisuje się w tę przestrzeń „Galeria nad łąkami”. Zapraszamy!