Seniorzy z Klubu Senior+ w Żółwinie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził funkcjonariusz brwinowskiej Straży Miejskiej - ratownik i instruktor pierwszej pomocy.

– Z entuzjazmem przyjęliśmy zaproszenie od przedstawicieli Klubu Senior+ w Żółwinie. Cieszy nas możliwość spotkania i przekazania własnej wiedzy  – mówi w imieniu strażników komendant Izabela Koźbiał. Pierwszy w tym roku kurs pierwszej pomocy brwinowska straż miejska zorganizowała 20 maja 2021 r. w Klubie Senior+ działającym w budynku OSP przy ul. Nadarzyńskiej w Żółwinie.

 

Zajęcia przeprowadzono w oparciu o najnowsze wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji. Program został dostosowany do potrzeb osób starszych i uwzględniał sytuacje, z którymi mogą spotkać się w codziennym życiu. Podczas szkolenia wykorzystywany był nowoczesny sprzęt szkoleniowy. Zostały omówione i przećwiczone podstawowe zabiegi resuscytacyjne osób dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem nagłych zagrożeń krążeniowych i oddechowych, a także sposoby rozpoznania i wstępnego postępowania w schorzeniach często występujących u osób starszych. Są to m.in. udar, bóle w klatce piersiowej lub cukrzyca. Wyposażeni w nową wiedzę i umiejętności seniorzy będą lepiej przygotowani na niespodziewane sytuacje. Rozpoznanie objawów niebezpiecznej choroby i właściwa reakcja w sytuacji zagrożenia mogą uratować czyjeś zdrowie i życie. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz mini apteczkę.

 

Po przerwie spowodowanej pandemią Straż Miejska w Brwinowie wraca do swoich działań edukacyjnych. Spotkania „na żywo” w małych grupach z doświadczonym ratownikiem prowadzącym szkolenia oraz możliwość zdobycia nie tylko wiedzy teoretycznej, lecz także praktycznej są najlepszym sposobem na zdobycie cennej umiejętności i przygotowanie się – na wszelki wypadek.