Strażnicy miejscy z Brwinowa i Łomianek połączyli siły i od początku marca prowadzą w swoich gminach kampanię informacyjną, która ma zwrócić uwagę mieszkańców na problem ochrony powietrza.

 

Smog kojarzy się ze spalinami samochodowymi lub zakładami przemysłowymi, ale w okresie grzewczym głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza są stare piece tzw. kopciuchy oraz rodzaj używanego w nich paliwa. Jak wynika z obserwacji strażników miejskich, głównym źródłem problemu jest nie tyle spalanie śmieci, co używanie węgla niskiej jakości. Ten problem dotyczy dużej części Polski, a więc i działania strażników nie ograniczają się tylko do akcji na terenie jednej gminy. Komendanci Straży Miejskiej w Brwinowie oraz Straży Miejskiej w Łomiankach podjęli wspólną inicjatywę, która ma zainspirować pozostałe okoliczne straże miejskie do podobnych kampanii.

– Czyste powietrze to nasz wspólny cel – zwraca uwagę komendant Izabela Koźbiał ze Straży Miejskiej w Brwinowie, dlatego strażnicy postanowili zorganizować kampanię informacyjną mającą na celu zachęcić mieszkańców swoich gmin do wymiany starych kotłów na nowe, bardziej ekologiczne. Już od 3 marca do skrzynek pocztowych mieszkańców gmin Brwinów i Łomianki trafiają „pakiety informacyjne” z ulotką dotyczącą uchwały antysmogowej i wykazem paliw, których używanie jest dozwolone. Materiały informacyjne na temat obowiązującego prawa zostały przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Chociaż mieszkańcy coraz częściej zwracają uwagę na jakość powietrza w swojej okolicy, a dzięki aplikacji Airly.com mogą na bieżąco odczytywać wskazania z czterech czujników umieszczonych na terenie gminy Brwinów, potrzebne są działania w kierunku zmiany sposobu ogrzewania.

Gmina Brwinów już kolejny rok z rzędu zachęca do skorzystania z przeznaczonej na ten cel gminnej dotacji w wysokości do 5 tys. zł. Można ją połączyć z rządowym programem „Czyste Powietrze”, który jest realizowany przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przez co koszty inwestycji mogą się znacznie obniżyć. Zysk jest podwójny – dotacje pozwalają zaoszczędzić pieniądze, a dzięki korzystaniu z ekologicznych rozwiązań można cieszyć się czystszym powietrzem przez cały dzień. Pomiary pokazują, że pogorszenie jego jakości ma miejsce pod wieczór, gdy ogrzewający swoje domy węglem dokładają do pieca. Przeprowadzenie inwentaryzacji wszystkich źródeł ogrzewania budynków i dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jaka będzie tworzona w latach 2021-2023, pozwoli na zaplanowanie kolejnych działań. W tegorocznym budżecie gminy Brwinów na program zmiany systemu ogrzewania przeznaczono 250 tys. zł.