Najlepszy w stawce zawodników, najszybszy na mecie i w efekcie na najwyższym stopniu podium – tak zakończył brwinowianin Jarosław Wolcendorf swój start w styczniowych Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym we Włoszakowicach.

Wiele osób kojarzy Jarosława Wolcendorfa i jego brata Jakuba jako właścicieli specjalistycznego serwisu rowerowego, ale Jakoobcycles to również drużyna utalentowanych zawodników, specjalizujących się w kolarstwie przełajowym. Tytuł mistrza Polski zdobyty 23 stycznia 2021 r. przez Jarosława Wolcendorfa jest sukcesem, na który składają się m.in. długie godziny treningów i perfekcyjne przygotowanie sprzętu.

W swojej karierze Jarosław Wolcendorf brał udział nie tylko w Mistrzostwach Polski, ale również w Mistrzostwach Europy i Świata. W 2018 roku zajął II miejsce w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym w Koziegłowach i powtórzył ten rezultat, osiągając drugą lokatę w Szczekocinach w 2020.

Kolarstwo przełajowe jest wymagającą dyscypliną. Wyścigi urządzane są zazwyczaj jesienią lub zimą, na trasach prowadzących przez tereny leśne. Zawodnicy pokonują dużo przeszkód i zakrętów. Zdarzają się odcinki wymagające podbiegania, a nawet noszenia roweru.

- Taktyka na wyścig we Włoszakowicach była prosta. Na początku spokojnie, by zobaczyć, w jakiej dyspozycji są rywale. Wiedziałem, że zbyt mocny start może kosztować dużo w drugiej części wyścigu. Kontrolowałem sytuację, a dopiero później postanowiłem przytrzymać wyższe tempo - komentuje Jarosław Wolcendorf swój start w Mistrzostwach na portalu mtb-xc. Mistrz Polski nie zamierza jednak spoczywać na laurach. - Na tę chwilę krótki oddech i rozpoczynamy przygotowania do sezonu letniego - zapowiada.