Tworzenie szpalerów drzew przy nowych drogach i ścieżkach rowerowych oraz systematyczne dosadzanie drzew w przestrzeni publicznej stało się w gminie Brwinów tradycją. W tym roku wiodącym gatunkiem jest jesion.

Zaczęło się od odtworzenia nasadzeń przydrożnych przy nowej drodze łączącej sołectwa Moszna i Krosna. Część starych drzew rosnących w pasie drogowym trzeba było usunąć, ale jesion – gatunek, który sadzili tam dawniej mieszkańcy wsi – nie zniknie z krajobrazu. Jesiony, dawniej cenione przede wszystkim ze względu na drewno wykorzystywane w meblarstwie i stolarstwie (m.in. na podłogi i schody), sadzone są wzdłuż dróg dla osłony przed wiatrem. Pojedyncze drzewa osiągają znaczną wysokość i dzięki swoją ażurowej koronie tworzonej przez pierzaste liście dają latem przyjemny cień.

Wzdłuż wybudowanego w tym roku odcinka drogi między sołectwami Moszna i Krosna posadzono już ok. 40 drzew, ale Referat Inwestycji i Remontów wraz z Referatem Ochrony Środowiska mają już pomysły na kolejne lokalizacje dla jesionów, których przybędzie na terenie gminy ponad 160. Kilkadziesiąt jesionów pojawiło się w tym tygodniu przy torach pumptrackowych na terenie zielonej strefy rekreacji za osiedlem przy ul. Sochaczewskiej  oraz wzdłuż ogrodzenia filii przedszkola. – Zapewniam, że jeśli chodzi o sadzenie drzew, nie jest to nasze ostatnie słowo – mówi zastępca burmistrza Sławomir Walendowski.

01
02
04