Gmina Brwinów w tym roku nie prowadzi zapisów na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Szczepienia są częściowo lub w całości refundowane przez NFZ.

Ministerstwo Zdrowia rekomenduje szczepienia przeciwko wirusowi grypy. Od września 2020 r. na liście leków refundowanych znajdą się szczepionki donosowe dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat i iniekcyjne dla osób dorosłych do 65 roku życia, chorujących na przewlekłe schorzenia (m.in. metaboliczne, kardiologiczne, oddechowe, po transplantacjach), a także dla kobiet w ciąży i osób powyżej 65 roku życia. Osoby te będą mogły skorzystać z refundacji szczepionki przeciw grypie ponosząc 50% jej kosztu (czyli 24,95 zł). Dla seniorów powyżej 75 roku życia szczepionka ma być bezpłatna. Receptę przepisuje lekarz, a pacjent realizuje ją indywidualnie.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, która stanowi jedną z najczęstszych przyczyn umieralności ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO), co roku na grypę zapada 5–10% całkowitej liczby ludności na świecie. Dane WHO wskazują również, że z powodu grypy rocznie na świecie umiera od 500 tys. do 1 mln ogólnej populacji. Grypa jest szczególnie groźna dla osób w podeszłym wieku oraz niezależnie od wieku – dla osób z przewlekłymi schorzeniami takimi jak: niewydolność układu krążenia, przewlekła choroba płuc, przewlekła niewydolność nerek czy cukrzyca. Praktyka dowodzi, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tej chorobie oraz jej powikłaniom jest regularne szczepienie.