Gmina Brwinów nie planuje w obecnej sytuacji zakupu maseczek dla mieszkańców, kierując się przy tym rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Popularne w ostatnim czasie maseczki wielorazowe nie stanowią skutecznej ochrony przed koronawirusem, a mogą dawać ludziom złudne poczucie bezpieczeństwa.


Noszenie maseczek ochronnych ma sens w kilku przypadkach. Dotyczy to osób kaszlących, mających objawy COVID-19, które dzięki maseczkom w mniejszym stopniu rozpylają wirus w powietrzu – takie osoby nie powinny jednak udawać się w maseczce po zakupy czy na spacer, lecz izolować się od innych ludzi, kontaktując się w razie pogorszenia stanu zdrowia telefonicznie z lekarzem lub infolinią 800 190 590. Drugą grupą ludzi są osoby opiekujące się chorymi, trzecią – służba zdrowia.

Warto wiedzieć, że maseczki wielorazowe nie są ochroną, którą można stosować przez wiele godzin. Działają podobnie jak filtr odkurzacza, na którym gromadzą się większe zanieczyszczenia czy bakterie. Wirusy są jednak dużo mniejsze i tkanina maseczki nie stanowi zabezpieczenia przed ich przedostaniem się do ust. Osoby, które decydują się na maseczki, powinny je umiejętnie zakładać i przestrzegać zasad, które nie są wcale łatwe dla osób nieprzyzwyczajonych do ich używania. W sytuacji, gdy służbie zdrowia, w szpitalach i na oddziałach ratunkowych, a także w domach opieki społecznej itp. ciągle jeszcze brakuje i przez dłuższy czas będzie brakować profesjonalnych, drogich, jednorazowych maseczek, gmina Brwinów nie zdecyduje się na kupowanie maseczek dla mieszkańców. – Stosujemy się do słów prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Roberta Rusaka, który apelował, by nie gromadzić zapasów maseczek czy rękawiczek i zostawić personelowi medycznemu możliwość zaopatrywania się w te materiały – zaznacza burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Podobnie jest z rozdawaniem płynów dezynfekujących. Potrzeby takich instytucji jak szpitale, domy pomocy społecznej, oddziały ratunkowe, budynki policji, sklepy i in. są i nadal będą ogromne, więc wykupywanie hurtowych ilości, aby rozdawać małe pojemniczki czy nawet półlitrowe butelki dla gospodarstw domowych, może spowodować, że zabraknie tego typu środków w miejscu, gdzie dezynfekcja jest o wiele bardziej potrzebna. Dokładne mycie rąk mydłem jest tak samo skuteczne jak używanie preparatów z alkoholem. Spłukanie rąk wodą po użyciu mydła skutecznie usuwa mikroorganizmy ze skóry. W naszych domach można zastosować zwykłe domowe środki czystości do mycia powierzchni i przecierania klamek, które niszczą otoczki lipidowe wirusów.

Gmina Brwinów obecnie zgłosiła zapotrzebowanie na kilkaset maseczek w ramach akcji „Maseczki dla Polski” z myślą o ewentualnym pogorszeniu się sytuacji w przyszłości – będzie to dodatkowe doposażenie dla Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz trzech domów pomocy społecznej, które funkcjonują na terenie gminy.