SOPSsmallŚrodowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie jest na pierwszej linii, jeśli chodzi o pomoc potrzebującym. Tworzona jest także baza wolontariuszy, którzy wesprą jego działania.

Osoby starsze, niepełnosprawne, samotne, które są mieszkańcami gminy Brwinów, a nie są w stanie samodzielnie zrobić podstawowych zakupów spożywczych oraz higienicznych i nie mają rodziny, znajomych, sąsiadów, którzy mogliby pomóc, mogą skorzystać z pomocy pracowników Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej. Seniorzy mogą dzwonić w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 14.00 pod nr telefonu 22 729 54 44 i zgłaszać swoje potrzeby. Zaznaczyć w tym miejscu należy, że nie będzie to prasa czy chleb z ulubionej piekarni, wędlina konkretnej firmy, ulubiony gatunek jabłek i ziemniaków. Obowiązuje zasada "jednego sklepu i szybkich zakupów", aby maksymalnie ograniczyć ryzyko związane z korona wirusem. Za zakupy płaci osoba zainteresowana na podstawie paragonu lub faktury. Skorzystanie z tej formy wsparcia oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych tj. imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu.


– Obecnie zgłoszenia od seniorów są realizowane na bieżąco. Po przekazaniu listy zakupów w formie telefonicznej lub e-mail zamawiamy produkty u lokalnych przedsiębiorców naszej gminy, a następnie dostarcza je pracownik ŚOPS-u lub wolontariusze, którzy już nawiązali z nami kontakt i wyrazili chęć współpracy – wyjaśnia Monika Knych ze Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brwinowie.

– Sytuacja jest dynamiczna i z tego powodu bardzo chętnie czekamy na kolejne zgłoszenia osób, które chciałyby pomóc w dostarczeniu zakupów dla osób najbardziej potrzebujących – dodaje Agnieszka Olejniczak, która na co dzień kieruje Działem Wspierania Rodziny, a teraz, gdy zawieszona została działalność świetlic socjoterapeutycznych, prowadzi w świetlicy ŚOPS przy ul. Grodziskiej 31 centrum wolontariatu (od poniedziałku do piątku w godz. 9-16, tel. 22 729 63 11).
ZGŁOSZENIE WOLONTARIUSZA – formularz do pobrania
Zgłoszenia przyjmowane są przez adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Papierowe formularze dostępne są też na parterze Urzędu Gminy Brwinów przy ul. Grodziskiej 12 lub w świetlicy ŚOPS przy ul. Grodziskiej 31.
Uwaga: wolontariusze nie są kierowani ani do osób będących w kwarantannie, ani do chorych.


Mimo wielu nowych wyzwań oraz wprowadzonych ograniczeń w przyjmowaniu interesantów pracownicy Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej realizują swoje zadania. W chwili obecnej zalecany jest kontakt telefoniczny, natomiast jeżeli sytuacja tego wymaga, również jeżdżą na interwencje i pomagają mieszkańcom. Sprawy są realizowane na bieżąco. – Najważniejsze w tej chwili jest utrzymanie ciągłości świadczenia usług opiekuńczych dla samotnych, niezaradnych osób oraz zabezpieczenie w środki finansowe lub produkty żywnościowe osób pozostających w trudnej sytuacji finansowej – podkreśla Monika Knych, kierownik Działu Usług Społecznych Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brwinowie.
Wszyscy pracownicy zostali zaopatrzeni w środki do dezynfekcji rąk, rękawiczki jednorazowe oraz maseczki ochronne. – Środki te dosyć szybko się zużywają, a usługi świadczymy cały czas – zwraca uwagę Monika Knych. – Zapewnienie bezpieczeństwa dla naszych pracowników jest ważne, abyśmy mogli zapewnić stałą pomoc potrzebującym.


Pracownicy Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej mówią: Jesteśmy zbudowani postawą społeczeństwa naszej gminy. Wielu naszych mieszkańców korzysta z pomocy rodziny, przyjaciół, sąsiadów, dzięki czemu możemy zająć się najbardziej potrzebującą grupą naszych podopiecznych. Mimo że pracujemy w ograniczonym składzie (ze względu na sezonowe choroby lub konieczność zapewnienia opieki nad dziećmi w domu), do tej pory świadczymy pomoc nieprzerwanie. Jesteśmy gotowi do niesienia pomocy, ale jednocześnie apelujemy o zgłaszanie rzeczywistych, uzasadnionych potrzeb, tak aby niepotrzebnie nie angażować pracowników i wolontariuszy, gdyż nasze siły, czas i zaangażowanie chcemy zachować na pomoc osobom w trudnej sytuacji zdrowotnej i życiowej. Nikogo nie pozostawimy bez pomocy.