PszczoyW ubiegłym roku w ogrodzie przy dworku Zagroda odbywały się zajęcia edukacyjne. Teraz można posłuchać rozmów jedenastoletniego Franka ze specjalistą na temat życia pszczół w formie audycji online, nie wychodząc z domu.


Ogród przy dworku Zagroda w Brwinowie stał się domem dla pszczół murarek ogrodowych, które nie produkują miodu, ale zapylają kwiaty, co przyczynia się do wzrostu zawiązywania owoców i zwiększenia zbiorów. Projekt „Pszczoły w ogrodzie przy Zagrodzie” rozwijał się w kolejnych miesiącach. Ustawienie uli i ich zasiedlenie było wstępem do dalszych działań. W ogrodzie pojawiły się tablice edukacyjne oraz plenerowa łamigłówka dla dzieci. Uczniowie z brwinowskich szkół mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, które prowadził pszczelarz Jakub Jaroński ze Stowarzyszenia Pszczelarstwa Naturalnego „Wolne Pszczoły”.


Od ubiegłego czwartku 19 marca Jakub Jaroński i jedenastoletni Franciszek Zawadzki prowadzą podcasty – radiowe audycje zamieszczane w Internecie, które można ściągnąć i odsłuchać na telefonie czy komputerze. W pierwszym odcinku zatytułowanym „Wiosna i warroza” opowiedzieli, jak pszczoły miodne budzą się do życia na wiosnę oraz jakie mają problemy z chorobami i wirusami. Kolejne odcinki „Pszczelich wieści” będą publikowane raz w tygodniu w czwartki o godz. 9. Zainteresowani mogą śledzić nie tylko podcast, lecz także bieżące informacje z życia pszczół. Na stronie można obejrzeć również materiały z warsztatów oraz zapisać się na nie. W następnym programie prowadzący zamierzają porozmawiać o pszczołach samotnych.


Dzięki podcastom chętni będą mieli szansę posłuchać informacji o wielu pospolitych gatunkach pszczół w Polsce, a jest ich blisko 500, w tym część chronionych. Poznają też życie innych stworzeń towarzyszących – pasożytów, bakterii i różnych innych organizmów symbiotycznych.


Podcasty powstają pod patronatem Stowarzyszenia Pszczelarstwa Naturalnego „Wolne Pszczoły”. Mecenasem pierwszego odcinka jest sklepik Natule - Naturalne Rękodzieło - Pszczele Wieści.

Audycji można posłuchać w aplikacji Spotify oraz na: www.facebook.com/pszczolyprzyzagrodziehttps://youtu.be/gskvO0ykX3Q
Strona podkastu: https://anchor.fm/pszczelewiesci
Strona Stowarzyszenia „Wolne Pszczoły”: www.wolnepszczoly.org