Jak możemy zmieniać szkołę? – nad tym pytaniem będą zastanawiać się uczestnicy debaty poświęconej kierunkom zmian w szkolnictwie, która odbędzie się w Szkole Podstawowej w Żółwinie w późniejszym terminie, niż zakładali organizatorzy. Z powodu koronawirusa spotkanie 19 marca 2020 r. zostało odwołane.

Szkoła to nie tylko lekcje, kartkówki czy sprawdziany. To także miejsce budowania dobrych relacji, opartych na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. - Chcemy się lepiej rozumieć. Chodzi nam o to, aby poprawić komunikację między uczniami, nauczycielami i rodzicami, dlatego w trakcie debaty będziemy szukać praktycznych pomysłów i rozwiązań, które spowodują, że nasze szkoły będą bardziej przyjazne dla wszystkich - mówi Marta Szwemin, dyrektor Szkoły Podstawowej w Żółwinie, która będzie gospodarzem spotkania. Rozmowy będą toczyły się wokół pięciu zagadnień:

  • Jak uczeń/uczennica może wpływać na życie szkoły? 
  • Co potrzebujemy wiedzieć o szkole, żeby się lepiej rozumieć i współpracować?
  • Jak tworzyć zasady, na które się wszyscy zgadzamy i których przestrzegamy? Co powinny one zawierać?
  • Jak wspierać się w planowaniu, rozmawianiu o przyszłości?
  • Jak rozmawiać o ocenach, by ocena była inspiracją do nauki?

 

Debata w Żółwinie będzie prowadzona tzw. metodą stolikową - world café. Uczestnicy dyskusji zostaną podzieleni na małe grupy siedzące przy osobnych stolikach i będą po ok. 20 minutach zmieniać miejsce, zmieniając tym samym temat rozmowy. Ponieważ każdy stolik będzie mieć swojego stałego gospodarza lub gospodynię, a poprzedni dyskutanci pozostawią na nim swoje zapiski, więc uczestnicy przesiadający się do innego stolika będą mogli dowiedzieć się, w jakim kierunku toczyła się tam dyskusja – a następnie dalej rozwijać pomysły poprzedników lub pokazywać swój własny punkt widzenia. Na zakończenie spotkania pomysły stolikowe zostaną przedstawione wszystkim zebranym.

Swój udział w debacie zapowiedzieli już Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Kuba Wygnański prezes zarządu Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, którzy wspierają ten wartościowy pomysł.

Inicjatorami „Trójmiasta Ogrodów dla Edukacji - Jak możemy zmieniać szkołę" są dyrektorzy czterech szkół: Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Żółwinie, Podkowiańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 60 w Podkowie Leśnej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej oraz Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 5 STO w Milanówku.

 

W ubiegłym roku w Szkole Podstawowej w Żółwinie odbyło się podobne spotkanie dyskusyjne na temat oświaty, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji Narad Obywatelskich o Edukacji (NoE). Uczestniczyli w nim przedstawiciele rodziców, nauczycieli, uczniów, absolwentów szkoły oraz środowiska lokalnego Żółwina (rady sołeckiej i stowarzyszeń). Tegoroczna debata jest kontynuacją tamtych działań, obejmującą tym razem cztery szkoły z trzech sąsiadujących ze sobą gmin. Debatę „Trójmiasto Ogrodów dla Edukacji” w Żółwinie objął swoim patronatem burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński.