Co zrobić, jeżeli dziecko się zadławi? Jak pomóc dorosłemu, który przestał oddychać? Przede wszystkim nie wpadać w panikę, a wcześniej zapisać się na bezpłatne fachowe szkolenia organizowane przez Straż Miejską w Brwinowie.

Młode matki, kierowcy i wszyscy, którzy chcieliby nauczyć się udzielania pierwszej pomocy mogą zapisać się na bezpłatne szkolenia. Do wyboru są trzy bloki tematyczne - dotyczące zachowania się na miejscu wypadku, pierwszej pomocy najmłodszym oraz postępowania w przypadku omdleń, krwotoków czy złamań. W zależności od potrzeb chętni mogą zgłosić się na wszystkie trzy szkolenia bądź tylko wybrane. Każdy blok tematyczny będzie trwał ok. 3 godzin. Być może poświęcenie tego czasu będzie szansą na pomoc w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Najważniejsze w ratowaniu osób poszkodowanych są pierwsze cztery minuty po wypadku. Dlatego szczególny nacisk będzie położony na ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, w tym fantomów imitujących ludzką postać. Poruszone będą też tematy związane z prawnymi aspektami udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia będą odbywać się w grupach od 7 do 10 osób, dzięki czemu każdy będzie miał możliwość efektywniejszej nauki. Poprowadzi je funkcjonariusz Straży Miejskiej w Brwinowie mł. insp. Mateusz Poliszczuk, ratownik i instruktor pierwszej pomocy.

W 2018 r. w Polsce w wypadkach drogowych zginęło blisko 3 tys. osób, a prawie 40 tys. zostało rannych. Każdy może być świadkiem lub uczestnikiem kolizji bądź wypadku, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. Szansę na uratowanie czyjegoś życia bądź zdrowia na drodze przy zachowaniu własnego bezpieczeństwa daje udział w pierwszym szkoleniu. Zainteresowani nauczą się, jak kontrolować podstawowe funkcje życiowe, wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową u osoby dorosłej, a także jak używać automatycznego defibrylatora zewnętrznego (tzw. AED). Dowiedzą się też, jak we właściwy sposób powiadamiać służby ratownicze w tak stresującej sytuacji, jaką jest zdarzenie drogowe. Pierwsza pomoc przy omdleniach i zadławieniach, pozycja boczna ustalona to kolejne ważne zagadnienia, które poznają uczestnicy.

Maluch traci przytomność i przestaje oddychać – z takimi sytuacjami niejednokrotnie spotykają się rodzice małych dzieci. Opiekunowie często nie wiedzą, co zrobić, a pierwszą reakcją jest panika i strach o życie podopiecznego. Aby poczuć się pewniej i zachować spokój warto zapisać się na szkolenie, podczas którego będą omawiane zagadnienia pierwszej pomocy najmłodszym. Uczestnicy będą mogli nauczyć się, jak zachować się w razie zadławienia, zakrztuszenia, omdlenia, oparzeń czy zatruć. Po części teoretycznej uczestnicy będą ćwiczyć praktyczne sposoby kontroli podstawowych funkcji życiowych. Poznają też metody wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej u niemowląt i dzieci. Na szkoleniu zostaną też omówione zasady bezpiecznego postępowania z dzieckiem oraz metody zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom.

Podczas kolejnego bloku zajęć ich uczestnicy zdobędą przydatną wiedzę na temat prawidłowego opatrywania ran czy postępowania w razie zwichnięć, skręceń czy złamań. Skoncentrują się też na ćwiczeniach praktycznych - kontroli podstawowych funkcji życiowych, resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby dorosłej czy użyciu defibrylatora AED. Dowiedzą się też, co powinno znajdować się w wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy oraz jak z niej korzystać.

Zainteresowani mogą wysyłać zgłoszenia, podając imię, nazwisko i numer telefonu, na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub telefonicznie pod nr 22 738 25 97 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15. Szkolenia będą odbywały się w godzinach popołudniowo-wieczornych m.in. w SP nr 1 w Brwinowie. Po zebraniu odpowiedniej liczby osób oraz ustaleniu terminu szkolenia osoby chętne zostaną zaproszone do udziału.  

Fot. Straż Miejska w Brwinowie