20200106KolednicyBrwinowSP1IMG0453Na terenie gminy Brwinów nie brakuje chętnych do pielęgnowania tradycji. W okresie świątecznym można było spotkać pochody kolędników wędrujące od domu do domu. W planach na weekend 18 i 19 stycznia jest jeszcze wspólne śpiewanie kolęd.


W okresie świąt Bożego Narodzenia pojawił się w Koszajcu pochód kolędników skrzykniętych przez Fundację WieśWieJak, którzy odwiedzali sąsiadów z gwiazdą i turoniem, ze śpiewem i życzeniami. Miasto Brwinów też miało swój udział w przywracaniu dawnych tradycji – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie i zarazem opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu Monika Błądek zaprosiła do udziału uczniów wraz z rodzinami. – Pomysł zrodził się, aby kultywować staropolskie zwyczaje, pokazać dzieciom i młodzieży, że można czas spędzić inaczej niż na siedzeniu przed komputerem oraz aby nasza tradycja nie zaginęła i aby miał ją kto przypominać następnym pokoleniom – mówi organizatorka. W święto Trzech Króli przebrani kolędnicy odwiedzili szereg domów. Ta inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem, a orszak był pozdrawiany nawet przez kierowców przejeżdżających obok idącej gromady. Tam, gdzie kolędnicy zastawali otwarte drzwi, wnosili do domów świąteczną radość. Pozytywny odzew wśród mieszkańców daje nadzieję na to, że pomysł będzie miał swoją kontynuację w przyszłym roku.


Chociaż liturgiczny okres Bożego Narodzenia już się zakończył, jednak kolędy śpiewane są aż do początku lutego. Na wieczór kolęd i pastorałek w dworku Zagroda (Brwinów, ul. Grodziska 57) zaprasza w sobotę 18 stycznia Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Początek spotkania o godz. 16. Dzień później, w niedzielę 19 stycznia, również o godz. 16, można będzie pośpiewać kolędy w sali OSP przy ul. Pszczelińskiej 3 - wraz z seniorami z Klubu Senior+ oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Brwinowie. W programie spotkania przewidziany jest występ zespołu wokalnego „Kwiaty Żółwina”, a na zakończenie – słodki poczęstunek.