krokusfotoJeszcze nie nadeszła zima, a gmina Brwinów myśli już o wiośnie i zachęca do udziału w akcji wspólnego sadzenia krokusów.


Żółty, fioletowy i biały to kolory krokusów, które sołtysi i radni gminy Brwinów będą mogli otrzymać w Urzędzie Gminy Brwinów, a następnie zasadzić je wspólnie z mieszkańcami na ogólnie dostępnych terenach zieleni – na skwerach, zieleńcach czy wzdłuż gminnych ulic. Aby rośliny ozdobiły gminę Brwinów wiosną, należy je zasadzić jesienią, zanim nadejdą mrozy. Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa kupił 10 tys. cebulek. Sołtys lub radny będzie mógł otrzymać 100 lub 200 cebulki w zależności od potrzeb. Już można zgłaszać się po nie do Urzędu Gminy Brwinów przy ul. Kościuszki 4A, pokój nr 12. Jako pierwsze zgłosiło się sołectwo Koszajec. Cebulki krokusów można odbierać do 15 listopada br. lub do wyczerpania zapasów.


Krokusy to jedne z najbardziej popularnych kwiatów kwitnących wiosną. Te niewielkie rośliny wyrastające do wysokości ok. 12 cm najładniej prezentują się w grupach. W zależności od gatunku krokusy występują w różnych kolorach żółtym, fioletowym, białym, niebieskim, liliowym czy kremowym. Krokusy należy sadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym, w żyznej i niezbyt zbitej glebie. Trzeba wybrać miejsce, w którym nie tworzą się kałuże, gdyż w takich warunkach cebule krokusów szybko gniją.
Z krokusami wiąże się pewna ciekawostka. Ze słupków krokusa purpurowego, po ususzeniu pozyskuje się szafran – najdroższą i najszlachetniejszą przyprawę świata. Aby uzyskać 1 g szafranu, potrzeba około 200 kwiatów.