16 września 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Brwinowie wzięli udział w lekcji instruktażowej z obsługi samoobsługowej stacji naprawy rowerów znajdującej się na terenie szkoły.

Samoobsługowe stacje rowerowe służą rowerzystom, gdy trzeba podpompować rower, wymienić przebitą oponę lub usunąć drobne usterki. Na wyposażeniu stacji jest zestaw kluczy oraz pompka, którą można napompować koła nie tylko rowerowe, ale też wózka dziecięcego czy inwalidzkiego.

Z tych udogodnień chętnie korzystają nie tylko dorośli, lecz także uczniowie gminnych szkól na terenie gminy Brwinów, przy których znajdują się stacje. Aby pompowanie roweru było łatwe i bezpieczne, uczniowie szkoły podstawowej przy ul. Żwirowej wzięli udział w zajęciach instruktażowych przeprowadzonych przez nauczyciela ZSO. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać ze stacji do samodzielnej naprawy rowerów, deskorolek czy hulajnóg. W podobnych lekcjach będą uczestniczyć uczniowie kolejnych szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie oraz szkół podstawowych w Żółwinie i Otrębusach.

Nowe samoobsługowe stacje stanęły w tym roku m.in. przy wszystkich gminnych szkołach, gdzie korzystają z nich uczniowie dojeżdżający na zajęcia swoimi jednośladami. Standardowym wyposażeniem stacji jest pompka z adapterem do różnych zaworów oraz zestaw narzędzi: wkrętak krzyżowy, wkrętak płaski, wkrętak TORX T25, klucz nastawny, klucze płaskie, zestaw imbusów, łyżki do opon, szczypce płaskie i klucze nasadowe do deskorolki. Na każdej stacji została umieszczona mapka najbliższej okolicy, która pozwala na orientację w terenie, a w części opisowej odsyła też do kolejnych stacji na terenie gminy.

Lekcje instruktażowe z obsługi stacji napraw rowerów w szkołach wpisują się w działania związane z trwającym od 16 do 22 września Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Chodź z nami”.

Gmina Brwinów pozyskała na zakup, dostawę i montaż 7 stacji samoobsługowych dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości do 31 tys. zł (63,63% kosztów kwalifikowalnych). Łączny koszt realizacji projektu „Dostawa i montażu siedmiu samoobsługowych stacji napraw rowerów” wyniósł 38 372 zł.

DSC0472
DSC0476
DSC0481
DSC0493