1 września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach odbył się wieczór autorski z profesorem Marianem Pokropkiem połączony z promocją jego książki „Ku niepodległości”.

Podczas spotkania goście Muzeum Sztuki Ludowej mieli okazję obejrzeć bogate zbiory m.in. obrazy na szkle, rzeźby w drewnie i glinie, płaskorzeźby, wycinanki i dywany dwuosnowowe o tematyce historyczno-patriotycznej, sakralnej i obrzędowej. Właściciel muzeum – profesor Marian Pokropek –oprowadzając po nowej wystawie, przytaczał także anegdoty związane z poszczególnymi eksponatami i ich autorami. Zachwycił zgromadzonych swoją bogatą wiedzą, a także ogromnym poczuciem humoru.

Marian Pokropek jest emerytowanym profesorem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz twórcą Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach. Ten wybitny etnograf oraz badacz kultury i sztuki ludowej Polski i krajów słowiańskich od ponad 40 lat gromadzi zabytki sztuki ludowej. W poszukiwaniu ciekawych twórców ludowych dociera do najbardziej zapomnianych miejsc w Polsce i za granicą.

W ogrodzie przy muzeum zainteresowani mogli porozmawiać z Profesorem nie tylko na tematy związane ze sztuką ludową, lecz także wysłuchać ciekawych historii z jego życia.  Goście muzeum mogli też obejrzeć wystawę akwareli pt. „Krajobrazy polskie” Jana Gołębiewskiego, którego prace były wystawiane m.in. w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Profesor zaprezentował również wydawnictwa dotyczące działalności Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, a wśród nich swoją najnowszą publikację wydaną przez gminę Brwinów – bogato ilustrowany album „Ku niepodległości”. W książce zostały przedstawione wydarzenia prowadzące do odzyskania niepodległości przez pryzmat zabytków sztuki ludowej zgromadzonych w muzeum.  Podczas wieczoru autorskiego goście otrzymali bezpłatne egzemplarze publikacji pt. „Ku niepodległości” wraz z dedykacją autora, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

DSC0085
DSC0100
DSC0110
DSC0128